Jaromír Hnilička

Jaromír Hnilička je dlouholetý člen Orchestru Gustava Broma, kde působil jako hudební skladatel, aranžér a trumpetista.  Jako skladatel na sebe upozornil řadou kompozic, které dodnes patří do pokladnice české jazzové hudby, např. Příležitostné blues, nebo Kyrie Eleison či senzační Jazzovou mši, se kterou sklidil obrovský úspěch v zahraničí, uvedenou i několikrát v Kroměříži. Poprvé s orchestrem Gastava Broma v kostele Blahoslavené Panny Marie a od té doby ještě několikrát. V loňském roce autor začal dílo rozšiřovat o rovinu komorního orchestru.

Skloubením big bandu komorního orchestru a pěveckého sboru reaguje na tendence a proudy další doby. A vzniká tak ojedinělá skladba, která maže rozdíly mezi styly a generacemi. V této obnovené premiéře máme možnost slyšet v originálním podání zpověď vyzrálého muzikanta. Jaromír Hnilička je jedinečnou osobností jazzového světa, jejíž věhlas a uznání jsou mezinárodní. Hrál s proslulými americkými jazzmany Woody Hermannem či Milesem Davisem. Vystupoval na Pražském jaru také v roce 2007 v jedinečném projektu Jazz na Hradě. Od roku 1965 dodnes, je členem legendárního orchestru Gustava Broma, jeho skladatelem, aranžérem a sólistou.

Svá studentská léta prožil v Kroměříži, kam byl jeho otec jako vysoký důstojník československé armády převelen z Bratislavy a později v roce 1948 byl za své názory vězněn na Mírově. Tato rodinná tragédie měla i dohru v podobě zákazu studia Jaromíra Hniličky z polických důvodů na vysoké škole. Tehdy spatřil svou poslední šanci v orientaci na hudbu, i když chtěl být inženýr – slaboproudař. Bratislavská konzervatoř byla ochotna jako jediná škola ho ke studiu přijat. Studoval hru na trumpetu a absolvoval v roce 1958. Hrál ve slovenské filharmonii.

Už v době svých studií na kroměřížském gymnáziu založil rytmickou skupinu, později orchestr Rytmus, se kterým pravidelně vystupoval, hrávali v tanečních kurzech, na čajích. V Kroměříži má z doby studií mnoho přátel a do Kroměříže se pravidelně vrací. Hraje v Podzámecké zahradě, na zahrádce Starého pivovaru, na vernisážích našich výtvarníků, na setkání jazzového klubu, ale také v Domě kultury či Sněmovním sále. Kroměříž obdivuje, rád vzpomíná a stále se sem vrací. Byl mnohokrát oceněn. Město Kroměříž mu udělilo „Stříbrný kroměřížský tolar“ v roce 2002 u příležitosti jeho 70. narozenin.

Jaromír Hnilička, vynikající velká osobnost české hudební scény. Narodil se 11. února 1932. Jeho neutuchající aktivity daly vzniknout řadě nových muzikantských uskupení, v nichž pracoval s mladými hudebníky. Jaromír Hnilička obohacuje kroměřížský hudební život a je jedinečnou osobností jazzového světa, jehož věhlas a uznání jsou mezinárodní.