Vandal zničil mladé stromy na Švabinského nábřeží a v Chropyňské ulici

| 23.02.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Neznámý vandal zničil téměř dvě desítky mladých stromů na Švabinského nábřeží a v navazující Chropyňské ulici. „Mladá výsadba lip, dubů a jerlínů lemující tok řeky Moravy byla pachatelem posekána ostrým nástrojem typu mačety. Tři stromky byly uťaté v půli kmene a cca 15 stromů bylo ostrým nástrojem poškozeno hlubokými záseky na kmeni. Případem se zabývá policie a my doufáme, že se jí pachatele podaří najít,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Poškozené stromky byly vysazené v posledních patnácti letech. Město Kroměříž se obrací na občany, kteří by případně měli k vandalskému činu nějaké poznatky, aby se obrátili na radnici nebo přímo na Policii ČR. „Správce zeleně bude rád za případné informace, které by napomohly k objasnění tohoto skutku. Kontaktovat ho lze na telefonních číslech 573 321 166 nebo 737 338 055,“ řekl vedoucí radničního odboru služeb Lambert Hanzal.

V této lokalitě se nejedná o první podobný čin. V roce 2018 neznámý pachatel navrtal kmeny šesti lip, z nichž čtyři byly vysoké kolem 20 metrů, pátá měla přes deset metrů a poslední asi pět metrů, a vstříkl do nich neznámou toxickou látku. Dosud vitální stromy následně uhynuly a město muselo uschlé stromy, z nichž některé na Švabinského nábřeží rostly už od počátku minulého století, pokácet. Událostí se také zabývala policie, pachatele se však usvědčit nepodařilo.

Polámání mladých stromků v ulici Mánesova o dva roky později již ale potrestáno bylo. „Policie i díky výpovědím občanů našla pachatele, který byl následně na základě rozsudku odsouzen k finanční náhradě vzniklé škody,“ popsal správce městské zeleně Martin Posolda. Podle něj některé ze zničených stromů zasadily děti, žáci základních škol Zámoraví a Slovan. „O to jsou tyto případy smutnější,“ uzavřel Posolda.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek