Radnice zřídila informační linku na pomoc ukrajinským uprchlíkům

| 01.03.2022 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy Pomoc Ukrajině

Kroměříž zřídila informační linku +420 720 066 434, na které se lidé utíkající z válkou sužované Ukrajiny dozví, kde se ubytovat a kam se obrátit s prosbou o zajištění základních životních potřeb. Na lince se uprchlíci domluví ukrajinsky, obsluhují ji totiž osoby pocházející z Ukrajiny. Radnice také na různých místech Kroměříže rozmístila letáky s informacemi o pomoci, které jsou také psány v ukrajinštině. „Nenecháme občany Ukrajiny, která čelí nesmyslné a šílené agresi ze strany Ruska, na holičkách. Prvním uprchlíkům město již ubytování zajistilo, postaráme se i o další lidi v nouzi,“ řekl starosta Jaroslav Němec.

O víkendu starosta domluvil ubytování dvěma rodinám v jednom z kroměřížských hotelů, na začátku týdne přibyly další dvě. „V hotelu ale zůstat dlouhodobě nemohou, proto jsme se rozhodli pro tyto účely použít pět volných městských bytů v domě v Lutopecké ulici,“ dodal Němec. Byty je ale předtím nutné vybavit základním nábytkem, lůžkovinami či nádobím. Městu se již ozvalo několik občanů, kteří s tím chtějí pomoci. „Na vybavení bytů se skládají také zaměstnanci městského úřadu,“ doplnila tajemnice městského úřadu Veronika Škrabalová.

Podle starosty budou další uprchlíci ubytováváni po dohodě se Zlínským krajem v ubytovacích zařízeních středních škol v ulici Pavlákova a Štěchovice. „Dohromady jde o 100 míst, 90 v Pavlákově ulici a deset ve Štěchovicích. Hledáme i další možnosti pro případ, že tyto kapacity budou obsazené. Rádi přijmeme i nabídky od ubytovatelů a od občanů, kteří třeba mají volný byt a chtěli by pomoci,“ dodal místostarosta Vratislav Krejčíř. Město ode dneška otevřelo sběrné místo, kam mohou lidé nosit dary uprchlíkům – trvanlivé potraviny, drogerii a volně dostupné léky (více informací je zde), a informovalo o možnostech přispět Ukrajině finančně (více informací najdete na tomto odkazu).

Na radnici také od minulého týdne vlaje na podporu válkou sužované země ukrajinská vlajka. „Velmi mě těší, kolik Kroměřížanů vyjadřuje Ukrajině podporu, ale především také to, že mnozí obyvatelé našeho města Ukrajině a lidem, kteří ze země před válkou utíkají, sami aktivně pomáhají. Po epidemii koronaviru je to další těžká zkouška pro nás pro všechny. Chci poděkovat každému, komu osud Ukrajiny a jejích obyvatel není lhostejný,“ uzavřel kroměřížský starosta.

Sdílejte článek

Tisknout článek