Občanské průkazy a pasy se budou vyřizovat na Hanáckém náměstí

| 05.03.2019 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice bude občanské průkazy a cestovní doklady několik měsíců vyřizovat v budově bývalého posádkového domu armády na Hanáckém náměstí. Původní prostory oddělení správních agend na Husově náměstí bude město rekonstruovat a po stavebních pracích zde instaluje dvě nové velké rotační kartotéky. „Kvůli stěhování na Hanácké náměstí bude od 21. do 29. března zavřeno úplně. Doklady si lidé budou moci opět vyřizovat od pondělka 1. dubna už na Hanáckém náměstí,“ uvedla vedoucí odboru občansko-správních agend Ivana Bukovská.

Podle ní si lidé, kteří budou zmíněné doklady potřebovat rychle, mohou občanské průkazy a cestovní doklady vyřídit na jiném úřadě obce s rozšířenou působností. „Mohou jet například do Holešova či do Otrokovic. Doklady si však musí vyzvednout na místě, kde o ně požádali,“ upozornila Bukovská. Bližší informace lidé získají na telefonním čísle 573 321 270.

Odbor pro zajištění evidence obyvatel, tedy zejména pro rušení a přihlášení trvalého pobytu, a vydávání občanských průkazů a cestovních dokladů v bývalém posádkovém domě armády využije tělocvičnu a čtyři navazující kanceláře. „V těchto dnech jsme začali s přípravou prostor tak, aby splňovaly vše, co je pro zajištění zmíněných agend potřebné,“ ujistila vedoucí odboru kancelář úřadu Marie Navrátilová. Stěhovat se bude veškerý nábytek a technika i stávající kovové kartotéky, z nichž každá váží kolem 500 kilogramů.

Kvůli tomu, že město potřebuje náhradní prostory pro oddělení správních agend, se budou muset uskrovnit senioři, kteří tělocvičnu a kanceláře v bývalém posádkovém domě armády dosud využívali. „Mrzí nás to, ale bohužel nemůžeme postupovat jinak, další vhodné prostory nemáme. Rekonstrukce prostor na Husově náměstí je bohužel nezbytná. Po ní zde občané naleznou moderní pracoviště, které bude po všech stránkách vyhovovat standardům dnešní doby,“ poznamenal starosta Jaroslav Němec.

Práce na Husově náměstí by měly být hotové do konce roku. Rotační kartotéky neboli rotomaty usnadní úředníkům dosud pracné vyhledávání a manipulaci s papírovými kartotékami, která je náročná časově i fyzicky. „Věřím, že se tak urychlí i obsluha občanů, kteří si na odbor přijdou vyřídit své záležitosti,“ dodal Němec. Rotomaty jsou vysoké 5,8 metru, široké přes tři a hluboké 1,3 metru. Každý váží téměř 5,5 tuny a má 44 pater, jedno unese 100 kilogramů. Uvnitř stroje jsou výsuvné zásuvky, v každé je pět přihrádek. Rotačku lze ovládat manuálně i pomocí řídícího počítače.

Sdílejte článek

Tisknout článek