Kroměřížané dnes uctili památku válečných veteránů

| 10.11.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Několik desítek Kroměřížanů si dnes položením věnců na hřbitově u památníku obětem první a druhé světové války připomnělo válečné veterány. Jejich hrdinství uctili představitelé radnice v čele se starostou Tomášem Opatrným, zástupci Armády České republiky, Českého svazu bojovníků za svobodu, Sdružení válečných veteránů ČR a Československé obce legionářské. „Děkuji každému, kdo vzpomínkou nebo přispěním do sbírky na podporu válečných veteránů uctí jejich památku,“ uvedl Opatrný.

Oběti účastníků válečných bojů se každoročně připomínají 11. listopadu. Česká republika si tento významný den připomíná od roku 2001. Datum 11. listopadu se odvíjí ode dne, kdy bylo roku 1918 podepsáno příměří ukončující první světovou válku. Symbolem válečných veteránů je květ vlčího máku, který ve velkém množství vyrostl právě na bojištích a hrobech vojáků padlých v první světové válce. Lidé mohou veterány podpořit koupí umělého květu vlčího máku, přispět do sbírky lze i online na adrese https://www.darujme.cz/projekt/1812.

Předseda Sdružení válečných veteránů ČR ve Zlínském kraji Milan Antoš připomněl, že následky první světové války byly do té doby nebývalé. „Lidstvo se ale bohužel nepoučilo a 1. září 1939 vypukla druhá světová válka, která počtem obětí první světovou válku několikanásobně předčila,“ řekl Antoš. Den válečných veteránů je podle něj dnem smíření, kdy litujeme všech zmařených životů vojáků, ať už bojovali na jakékoliv straně. Antoš připomněl i hrdinství novodobých válečných veteránů, kteří zemřeli při plnění povinností v mírových misích na Balkáně, v Afghánistánu, Iráku a na dalších místech.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek