Kroměříž připravuje modernizaci veřejného osvětlení

| 14.04.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Veřejné osvětlení v Kroměříži čeká postupná obnova. V první etapě bude zahrnovat více než 300 svítidel. Kroměřížské technické služby (KTS), které veřejné osvětlení spravují, náklady vyčíslily cca na 3,5 milionu korun. „Většinu této částky, zhruba 2,7 milionu korun, by měla pokrýt dotace od státu. Vyměněna budou stávající zastaralá sodíková světla, která nahradí moderní LED svítidla,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Ilustrační foto: Pixabay

Kromě modernizace jsou cílem akce i úspory energií. „Odhadovaná roční úspora nákladů se pohybuje ve statisících korun, což není zanedbatelná částka,“ sdělil jednatel KTS a místostarosta Jan Hebnar, který má na radnici na starost oblast energetiky. Podle místostarosty Karla Holíka budou světla vybavena i regulací příkonu, což umožní měnit intenzitu svícení. „Příkon svítidla bude snížen v noční době od 22 hodin do 4 hodin ráno o 40 procent, a pak se vrátí zpět do plného výkonu,“ dodal Holík, který je také jednatelem KTS.

Výměna čeká veřejné osvětlení v ulicích Gorkého, Bratří Šilerů, Talichova, Moravská (vnitroblok), Třasoňova (vnitroblok), Zeyerova (vnitroblok), Alšova, Myslbekova, Štursova, Purkyňova, Tyršova, Boční, Fügnerova, K Terezovu, Třešňová, Jabloňová, Meruňková, Višňová, Broskvová, Švestková, Sadová a Ořechová a v místních částech Zlámanka a Drahlov. „Termín dokončení první etapy výměny veřejného osvětlení je stanoven na červen příštího roku,“ doplnil ředitel KTS Marian Vítek.

Město Kroměříž má včetně místních částí téměř 4200 světelných bodů veřejného osvětlení. Celkem 400 z nich bylo v posledních letech nahrazeno LED svítidly nebo LED žárovkami.

Sdílejte článek

Tisknout článek