Na kroměřížské radnici měli svatbu školáci

| 29.10.2007 |

Kroměříž – Jaké je to být nevěstou a ženichem si v pátek 12. října na vlastní kůži vyzkoušeli třeťáci z kroměřížské Základní školy Slovan. V rámci vyučování navštívili zdejší radnici a přímo v obřadní síni zinscenovali svatbu se vším, co k této události patří. Slavnostnímu aktu předcházelo povídání o Kroměříži a seznámení s chodem městského úřadu. Podobné exkurze přitom v Kroměříži nejsou ničím výjimečným.

Podle třídní učitelky Petry Novotné se děti na návštěvu radnice vždy velmi pečlivě připravují. „V rámci hodiny prvouky se učíme o našem městě, o radnici, o slavných rodácích, ulicích apod. Možnost přijít přímo na radnici, seznámit se s panem starostou i s chodem celého městského úřadu dá dětem mnohem víc než pouhé povídání ve třídě,“ uvedla Petra Novotná a dodala: „Jen bývá těžké se s dětmi domluvit, kdo z nich bude v roli snoubenců aktivně vystupovat. Někdy se předhánějí, aby mohly dělat ženicha a nevěstu, jindy se pro změnu stydí.“ Tentokrát si však školáci mezi sebou snoubence vybrali sami. Nevěstou byla Nikola Zavřelová, která se přiznala, že měla dokonce i trému „Sice jsem měla trochu strach, ale bylo to hezké. Už se těším na doopravdickou svatbu,“ prozradila.

Svatební obřad bývá vyvrcholením exkurzí, které školáci každý rok na radnici absolvují. „Školáci k nám chodí pravidelně každý rok. Ve třetí třídě se učí o svém městě a my si s nimi povídáme o základních věcech, které se týkají struktury a chodu úřadu. Dozví se například k čemu slouží podatelna, matrika, čím se zabývají jednotlivé odbory a také krátce představíme vedení města,“ uvedla matrikářka Jarmila Resutíková. Podle ní bývá pro děti velkým překvapením, že pokud to nenarušuje chod nějakého jednání, mají možnost navštívit i pracovnu pana starosty, a že je v roli oddávající navštíví přímo místostarostka Jarmila Číhalová. „Jsme rádi, když můžeme tímto způsobem dětem práci radnice přiblížit. A když už mají možnost za námi přijít, chceme, aby vše viděly tak jako ve skutečnosti. Tedy celý svatební obřad i s oddávajícím či výměnou snubních prstýnků,“ dodala Číhalová.

Sdílejte článek

Tisknout článek