Mimořádnou prohlídku zámku vozíčkáři přivítali s nadšením

| 02.10.2008 |

Kroměříž – Mimořádnou příležitost navštívit kroměřížský zámek měli všichni imobilní občané ve čtvrtek 2. října. Kroměřížská radnice společně s vedením zámku zajistila na tento den několik schodolezů a zpřístupnila alespoň na čas památku tělesně postiženým občanům, kteří se jindy do objektu vůbec nedostanou. Zámek navštívilo více než dvě stě hendikepovaných občanů, jejichž reakce jasně potvrdily, že akce splnila svůj účel.

Památkové objekty velmi často postrádají bezbariérový přístup a lidé s pohybovým omezením se do nich běžně nedostanou. Díky zapůjčenému vybavení se však tentokrát mohli vozíčkáři dostat i do historických sálů v prvním podlaží kroměřížského zámku. „Vstup je znemožněn zejména mnoha schody a někteří imobilní občané mají také problém se k památce vůbec dostat. Proto jsme alespoň na jeden den zapůjčili několik schodolezů, které vozíčkářům vstup do zámku usnadnily,“ přiblížila akci kroměřížská místostarostka Jarmila Číhalová. Podle ní Kroměříž našla inspiraci v Třebíči, kde podobná akce probíhá již řadu let. „Myslím si, že pro tyto občany máme stále co vylepšovat. Podobnými aktivitami bychom mohli život občanů s různým handicapem nejen usnadnit, ale i zpříjemnit. Letos jsme začali zámkem a do budoucna se zaměříme i na jiné památky,“ poznamenala Číhalová. „Je to dobrý nápad. Naposled jsem tu byla tak před dvaceti lety, když jsem ještě mohla chodit. Teď se bez vozíčku nedostanu nikam a do zámku už vůbec ne. I když z toho schodolezu jsem měla docela strach. Ale stálo to za to,“ svěřila se jedna z návštěvnic zámku.

Kromě samotných prohlídek historických sálů pořadatelé pro hendikepované občany připravili také společenský program ve Sněmovním sále zahrnující ukázky standardních a latinskoamerických tanců, koncert jazzového orchestru a závěrečné přátelské posezení.

Sdílejte článek

Tisknout článek