Klienti sociálních ústavů se dočkali odložených sportovních her

| 05.02.2006 |

Hostýn – Ideální sněhové i klimatické podmínky přivítaly na Svatém Hostýnu klienty sociálních ústavů z celého Zlínského kraje, kteří se sem ve středu 1. února sjeli v rámci patnáctých zimních sportovních her. Sportovce z řad seniorů a mentálně postižených čekala na vrcholu poutní hory obloha bez jediného mráčku a celá řada více či méně náročných sportovních disciplín. Ještě před týdnem, kdy se tato tradiční a mezi klienty sociálních ústavů oblíbená událost měla původně konat,  panovaly nejen na Hostýnu dvacetistupňové mrazy a akce musela být odložena. První únorový den nakonec ukázal, že odložení  her bylo správným krokem.
 Atmosféru letošních sportovních her klientů sociálních služeb ovšem zdaleka nevytvářelo jen počasí. Výbornou náladu klání, při němž nejsou podstatné výkony ani výsledy, pravidelně vytváří nadšení samotných účastníků. Letos jich bylo dokonce mnohem víc než v uplynulých letech. „Účast je skutečně ještě větší než obvykle. Na Hostýn přijeli klienti z deseti zařízení z celého Zlínského kraje, což je skutečně rekordní počet," potvrdila Věra Mikulová, vedoucí vychovatelka Sociálních služeb města Kroměříže, které společně se Sociálními službami Uherské Hradiště hry pořádají.
Na soutěžící čekalo celkem šest zimních disciplín. „Museli absolvovat slalom, házet na cíl, dalšími disciplínami byla hra s hokejkou, skládání sněhuláka,  skoky do sněhu a nechyběla ani jízda na sáních a bobech a běh na lyžích," přiblížila obsah závodu Mikulová s tím, že jednotlivé disciplíny byly upraveny pro klienty s lehčím i těžším postižením. „Když nám minulý týden paní vedoucí řekla, že se olympiáda odkládá na jiný den, byli jsme smutní a měli jsme strach, že vůbec nebude. Ale dočkali jsme se. Je tu krásně a hodně sněhu. A také soutěže jsou skvělé," neskrýval nadšení jeden z klientů kroměřížského ÚSP Barborka. Sportovních výkonů ovšem nebyli ušetřeni ani zaměstnanci a vedení sociálních ústavů.
„Přestože tady panuje ta správná závodní atmosféra, význam této akce není v soutěžení, ale v možnosti  zažít něco mimořádného. Naši klienti, ať už  jsou to mentálně postižení či senioři, mohou vlastními silami dosáhnout určitého výsledku, což je v porovnání s ústavní péči velký rozdíl. Dlouho se na hry těší a ještě dlouho po hrách v nich panuje velká euforie," poznamenal ředitel Sociálních služeb města Kroměříže Ivo Vojtek s tím, že každá podobná akce je v oblasti sociálních služeb vyvrcholením celoroční práce s klienty. „Letos navíc korunovaná překrásným počasím," dodal ředitel. S tím souhlasí i Věra Mikulová. „Za celých patnáct let je to teprve podruhé, kdy nám takto svítí sluníčko. Spíš jsme vždycky museli zápasit se sněžením, silným větrem a zimou," dodala vedoucí vychovatelka.

Sdílejte článek

Tisknout článek