Kroměříž zaplnili obdivovatelé živých soch

| 27.05.2018 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměříž dnes odpoledne zaplnili obdivovatelé živých soch. Lidé si jich při prvním ročníku mezinárodního festivalu mohli na 25 stanovištích prohlédnout celkem 40, někde byly totiž po dvou či po třech. Některé sochy byly dobové, jiné představovaly řemesla a další třeba postavy z žánru fantasy. „Viděl jsem nedávno živé sochy v Praze ale tomu, co jsem dnes měl možnost zhlédnout dnes u nás v Kroměříži, se to zdaleka neblížilo,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Kroměříž festivalem viditelně žila. Centrem města proudily davy, plné byly zahrádky restaurací a fronty se kromě soch tvořily i u prodejen se zmrzlinou. „Živé sochy jsme ještě neviděli. Zvědavé byly děti i my dospělí. Sochy jsou opravdu věrné, odvážíme si hezké zážitky i fotky,“ řekla Jana Krejčíková, která do Kroměříže s rodinou dorazila z Brna. Lidé stanoviště obcházeli s mapkou, kterou si mohli vytisknout na internetu, nebo ji dostali v informačním stánku na Velkém náměstí, kde ji rozdával i starosta Němec.

Podle vedoucího odboru kultury a cestovního ruchu Pavla Zrny se festival živých soch v takovém rozsahu jako v Kroměříži dosud v České republice nekonal. „Určitě nás těší, že dorazilo tolik lidí a že se jim sochy líbily,“ dodal Zrna. Město nechalo vytisknout 10.000 map, které všechny rozdalo. Další lidé si mapy vytiskli doma nebo si trasu prošli bez ní. Děti se bavily luštěním tajenky, kdy u každé sochy hledaly písmeno. Fotografové se zase snažili ulovit co nejlepší snímek pro soutěž, který pak musí do 8. června zaslat přes webové stránky www.zivesochysinela.cz/soutez/.

Akci s městem pořádala skupina Živé sochy Sinela, která k ní přizvala i umělce ze zahraničí. Lidé mohli každou sochu rozhýbat vhozením mince do kasičky, čímž dali najevo, že se jim daná socha líbí. Socha se pak ráda s diváky vyfotila. Doprovodný program nabídl bodyart scénu, dočasné tetování pro veřejnost, zmíněnou fotosoutěž a také závěrečný koncert. Festival navíc svou speciální nabídkou doplnily některé podniky, které jsou na trase soch.

Živé sochy jsou uměleckou disciplínou, kde vystupují herci – umělci – jako živé sochy vytvořené zdánlivě z kovu, mramoru, hlíny, betonu, dřeva a jiných materiálů. Jedná se o náročnou činnost, která klade důraz na vysokou fyzickou a profesionální kvalitu. Umělci vytvářejí nehybné objekty, sochy a sousoší, které se pojí k různým tématům. Živé sochy jsou oblíbenou atrakcí a bývají zpestřením nejen letní turistické sezony.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek