Kroměříž dotaci na opravu domu na Hanáckém náměstí nedostala

| 11.05.2018 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice nezískala dotaci na první etapu opravy budovy v bývalých kasárnách na Hanáckém náměstí. „Záměr ale nevzdáváme. Budeme čekat, až se naskytne jiná možnost dotace,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka. Celkové náklady na úpravu přízemí objektu na Komunitní centrum jsou odhadovány zhruba na 50 milionů korun, z evropských fondů město mohlo získat dotaci až 18 milionů korun.

Podle záměru by Sociální služby města Kroměříže v přízemí objektu měly zajišťovat sociálně terapeutickou dílnu Hanáček včetně cvičné kavárny, ve které si budou pracovní i sociální dovednosti osvojovat lidé s mentálním postižením. Kromě kavárny se počítá i s keramickou dílnou. Výrobky zdravotně postižených by se měly v Komunitním centru prodávat. Své místo by v budově měl nalézt i EKO-klub spolku Barbořice, který počítá s pořádáním osvětových a volnočasových aktivit zaměřených na ekologii. Chce také zřídit dobročinný bazárek i dětskou skupinu podporující vztah dětí k přírodě.

Do budovy by se po opravě přesunulo i nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, které nyní provozuje obecně prospěšná společnost Podané ruce v ulici Lutopecká. Město Kroměříž by mělo v rámci projektu zajišťovat provoz metodického a vzdělávacího centra pro učitele mateřských a základních škol i pro pedagogy volnočasových center a také žákovského klubu, kde by se setkávali žáci základních škol a středoškoláci. Centrum by sloužilo i pro pracovní porady a workshopy, přednášky, školení preventistů či instruktorů BESIP a také pro besedy s veřejností a diskusní fóra s občany.

Město plánovalo, že oprava objektu začne v příštím roce a provoz komunitního centra bude zahájen v roce 2020. Termín se nyní dozajista posune. Opravou přízemí však rekonstrukce objektu neskončí. V jeho dalších částech se počítá například se zřízením muzea vojenství a také se zážitkovým hostelem ve stylu kasáren. Město se s ohledem na vysoké náklady na celkovou rekonstrukci budovy, které jsou odhadovány zhruba na 150 milionů korun, rozhodlo opravovat objekt postupně.

Třípodlažní budovu Kroměříž získala od armády po jejím odchodu z města, posádka jej opustila v roce 2004. Město objekt chtělo nejprve přestavět na domov pro seniory, od záměru kvůli vysokým nákladům odstoupilo. Radnice se pak neúspěšně pokoušela budovu prodat. Zastánci jejího využití se obávají, aby neskončila jako kdysi naproti ní stojící armádní budova, kterou její majitel zboural.

Sdílejte článek

Tisknout článek