Upozornění všem provozovatelům zdrojů znečišťování ovzduší
Upozornění všem provozovatelům zdrojů znečišťování ovzduší – opět se blíží termín splnění oznamovací povinnosti
Upozorňujeme provozovatele malých a středních zdrojů znečišťování ovzduší na povinnosti, vyplývající ze zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší, po jeho novelizaci. Důležitým datem pro provozovatele obou kategorií zdrojů zůstává 15. únor kalendářního roku.
Povinností provozovatelů malých zpoplatněných zdrojů je do uvedeného data zaslat správci poplatku (tj. příslušnému orgánu obce) podklady pro stanovení výše poplatku na běžný rok (dle § 19 odst. 16 zákona o ochraně ovzduší).
Upozorňujeme, že dle § 19 odst. 15 uvedeného zákona malé spalovací zdroje o jmenovitém tepelném výkonu do 50 kW včetně nejsou předmětem poplatku a nevztahuje se na ně oznamovací povinnost. Dále dle přílohy č.1 výše uvedeného zákona u malých spalovacích zdrojů (tj. u zdrojů o výkonu do 200 kW), používajících jako paliva koks, dřevo, biomasu, plynná paliva dostupná ve veřejných rozvodných a distribučních sítích nebo topný olej s obsahem síry do 0,1 %, není sazba poplatku stanovena, a také se na ně nevztahuje oznamovací povinnost.
Další povinností provozovatelů malých spalovacích zdrojů je dle § 12 odst. 1 písm. f) zákona o ochraně ovzduší zajišťovat prostřednictvím oprávněné osoby měření účinnosti spalování, měření množství vypouštěných látek a kontrolu stavu spalinových cest u spalovacích zdrojů, provozovaných při podnikatelské činnosti provozovatele, a to nejméně jedenkrát za 2 roky, a odstraňovat zjištěné závady. Toto se vztahuje na zdroje spalující tuhá paliva od jmenovitého tepelného výkonu 15 kW a zdroje spalující plynná nebo kapalná paliva od jmenovitého výkonu 11 kW (tato povinnost se však nevztahuje na provozovatele malých stacionárních zdrojů umístěných v rodinných domech, bytech a stavbách pro individuální rekreaci, pokud nejsou provozovány výhradně pro podnikatelskou činnost). Provedení povinného měření a kontroly u malého spalovacího zdroje musí provozovatel oznámit obecnímu úřadu do 30 dnů od data jejich uskutečnění.
Další povinnost provozovatele ostatních stacionárních zdrojů, vyplývající ze zákona o ochraně ovzduší, je zakotvena v § 12 odst. 1 písm. c) - provozovatel malého stacionárního zdroje, který vypouští těkavé organické látky (s celkovou projektovanou spotřebou do 600 kg/rok) je povinen oznámit tento zdroj orgánu obce každoročně do 15. února způsobem, který upravuje vyhláška MŽP č.355/2002 Sb. (přílohy č. 4 a č. 6, které jsou společné pro malé i střední zdroje).
Ostatní povinnosti provozovatelů malých stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší jsou stanoveny v § 12 výše uvedeného zákona o ochraně ovzduší a v prováděcích předpisech k tomuto zákonu (Nařízení vlády a Vyhlášky MŽP č. 350-358/2002 Sb.).
Co se týká povinností provozovatelů středních zdrojů znečišťování ovzduší (jako např. spalovací zdroje o výkonu 0,2 MW - 5 MW včetně, dále zdroje emitující těkavé organické látky s prahovou spotřebou 0,6 t/rok – 5,0 t/rok, čerpací stanice pohonných hmot a ostatní průmyslové i zemědělské zdroje) je nutno připomenout opět 15. únor kalendářního roku, kdy je provozovatel těchto středních zdrojů povinen dle § 13 odst. 5 výše uvedeného zákona o ochraně ovzduší zpracovat z údajů provozní evidence souhrnnou provozní evidenci u každého provozovaného stacionárního zdroje za kalendářní rok a předat ji příslušnému orgánu ochrany ovzduší. Dále dle § 19 odst. 10 zákona o ochraně ovzduší. je provozovatel středního stacionárního zdroje povinen vypočítat poplatek za každý zpoplatněný zdroj a oznámit tento výpočet správci poplatku do 15. února.
Ostatní povinnosti provozovatelů středních zdrojů jsou uvedeny v § 11 zákona o ochraně ovzduší a v prováděcích předpisech k tomuto zákonu (Nařízení vlády a Vyhlášky MŽP č. 350-358/2002 Sb.). Proto je nutno věnovat těmto právním předpisům náležitou pozornost a zbytečně se nevystavovat nebezpečí postihu při nesplnění zákonem stanovených povinností.
Nové formuláře pro předání oznámení o výpočtu poplatku a souhrnné provozní evidence středních zdrojů, formuláře pro oznámení malých zdrojů, přílohy k oznámení zdrojů emitujících těkavé organické látky a ostatní informace lze získat prostřednictvím internetových stránek Města Kroměříže na adrese:
www.mesto-kromeriz.cz (Městský úřad – Formuláře – 08 Odbor životního prostředí) a dále přímo na odboru životního prostředí MěÚ Kroměříž, Husovo nám. 4 (budova „B“ – 3. patro), tel. 573 321 324.
Ing. Jana Hrouzková
odbor životního prostředí
Městský úřad Kroměříž