
Město pořádalo setkání s občany na téma bezdomovectví
Kroměřížská radnice uspořádala v úterý setkání s občany, jehož tématem byla problematika bezdomovectví. „Rád bych především poděkoval každému, kdo přišel a podělil se s námi o své názory a podněty. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá. Bezpečnost obyvatel i návštěvníků Kroměříže patří spolu se zajištěním veřejného pořádku k prioritám vedení města,“ poznamenal místostarosta Pavel Motyčka.
Představitelé městského úřadu a městské policie nejprve seznámili přítomné s aktuální bezpečnostní situací ve městě včetně údajů o trestné činnosti a přestupcích, s činností městské policie i s opatřeními, které město spolu s partnery realizuje v oblasti prevence (více informací je v níže přiložené prezentaci). O své činnosti hovořili i zástupci společnosti Podané ruce, kteří ve městě provozují nízkoprahové zařízení pro děti a mládež.
Občané se zajímali o situaci v konkrétních lokalitách. Z pléna padly některé návrhy, například na řešení situace, kdy se nechtějí rozdělit páry mezi bezdomovci, když by při řešení své situace museli každý do jiného zařízení – muž do azylového domu pro muže a žena do azylového domu pro ženy. Zazněla ale i pochvala za činnost města a městské policie, která vedla ke zklidnění situace pod kostelem Panny Marie ve spodní části Riegrova náměstí. „Každý podnět je pro nás cenný a budeme se jím zabývat. Komunikace s občany je pro nás důležitá, proto tato veřejná setkání pořádáme. Vážím si také toho, že debata byla klidná, věcná a kultivovaná,“ doplnil Motyčka.
Město se v rámci svých možností snaží situaci s bezdomovci řešit. Loni zprovoznilo novou digitální kameru, která monitoruje zmíněnou lokalitu pod kostelem Panny Marie. Jedná se o místo, které hojně vyhledávali bezdomovci, kteří zde znečišťovali veřejné prostranství, působili hluk a pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek se někdy k obyvatelům lokality i kolemjdoucím chovali agresivně. Městská vyhláška přitom konzumaci alkoholu na vymezených veřejných prostranstvích zakazuje.
Kamera by měla přispět k odhalení a prokázaní těchto přestupků. Městská policie totiž může proti nepřizpůsobivým lidem zakročit, jen pokud porušují zákon či městskou vyhlášku. I v takovém případě je ale problematické pachatele z řad bezdomovců potrestat – uložené pokuty neplatí a při přestupcích předávaných správnímu orgánu se strážníci často potýkají s důkazní nouzí. Radnice aktuálně řeší i problémy s nepřizpůsobivými občany na sídlišti Oskol, zde se však nejedná o bezdomovce. I zde městská policie zvažuje umístění kamery. Odbor služeb chystá oplocení dětského hřiště. Uvažuje se i o odstranění některých laviček.
Radnice se také snaží učit bezdomovce pracovním návykům. V rámci programu Stravenka od ledna letošního roku uklízejí veřejná prostranství a za tuto práci pak dostávají stravenku – poukázku na plnohodnotné teplé jídlo. Do programu Stravenka se pravidelně každý měsíc zapojuje 15 až 20 osob z řad bezdomovců či sociálně slabých osob, které se aktuálně v Kroměříži pohybují.