Zastupitelé schválili rozpočet na rok 2009

| 17.12.2008 |

Kroměříž - Kroměřížští zastupitelé ve čtvrtek 11. prosince schválili rozpočet města na rok 2009. Podle něj bude město Kroměříž hospodařit na straně příjmů s částkou 642 milionů 176 tisíc korun a počítá s výdaji ve výši 652 milionů 660 tisíc korun. Podle starosty Miloše Malého je rozpočet sestaven reálně, a to i s ohledem na vývoj světové ekonomiky.

„Rozpočet je nastaven velmi obezřetně tak, abychom rok 2009, který bude podle předpokladu ovlivněn světovou ekonomickou krizí, přečkali bez potíží a nemuseli do něj nějak výrazně zasahovat," poznamenal Miloš Malý.

Co se týče investičních akcí na rok 2009, kroměřížská radnice bude realizovat tři stěžejní projekty. Prvním z nich je zahájení regenerace Hanáckého náměstí. „Někdejší vojenské nástupiště v areálu bývalých Žižkových kasáren začneme rekonstruovat už v příštím roce a dokončeno by mělo být o rok později," sdělil starosta. Podle něj město hodlá přebudovat tuto nevzhlednou asfaltovou plochu na pěkné náměstí s parkovou úpravou, dětským koutkem a vodními prvky. Realizace první etapy přijde v roce 2009 téměř na 24 milionů korun, které radnice získala jako dotaci ze strukturálních fondů Evropské unie.

„Další investiční akcí zajímavou pro cyklisty je výstavba cyklostezky mezi Kroměříží a Kvasicemi. Tento úsek je součástí Moravské dálkové cyklotrasy vedoucí kolem Baťova kanálu a je napojen na evropskou cyklistickou síť Euro Velo vedoucí od Baltu k Jadranu," uvedl Miloš Malý. Projekt radnice zpracovávala ve spolupráci se Sdružením obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě a díky získané dotaci z Evropské unie začne příští rok budovat podél břehů řeky Moravy bezpečnou a kvalitní stezku pro cyklisty i bruslaře, přičemž investice pro rok 2009 činí 28 milionů korun.

V roce 2009 město Kroměříž také dokončí stavbu Domova pro seniory v Purkyňově ulici. Objekt původně sloužil armádě jako ubytovna pro důstojníky. Po odchodu vojáků ji v roce 2006 získalo bezúplatně do svého vlastnictví město s podmínkou, že objekt využije pro sociální účely. Cílem přestavby je vybudování sociálního zařízení pro seniory s kapacitou 54 lůžek. Do dokončení přestavby radnice v roce 2009 investuje 24 milionů 500 tisíc korun.

Kromě těchto tří nejvýznamnějších investic město Kroměříž bude v příštím roce pokračovat také například v rekonstrukci svého nového sídla v ulici 1. máje za 8 milionů korun či hasičské zbrojnice (6,2 milionu korun).

 

Sdílejte článek

Tisknout článek