Vzdělávací kurzy Knihovny Kroměřížska mají úspěch

| 11.12.2006 |

Autor: Mgr. Eva Typltová, lektorka kurzů

 

Kroměříž - Začátkem ledna roku 2006 byla zahájena činnost Centra celoživotního učení v prostorách Knihovny Kroměřížska. Jedná s o projekt, za který knihovna získala v říjnu roku 2005 hlavní cenu v kategorii významný informační počin udělený Ministerstvem kultury ČR. (Od stejného data užívá též titul Knihovna roku 2005, jímž byla oceněna dlouhodobá úspěšná činnost knihovny Ministerstvem kultury ČR). Projekt je hrazen ze strukturálních fondů EU, z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.

Prostřednictvím uvedeného projektu podává knihovna pomocnou ruku lidem, kteří nemohou dlouhodobě sehnat práci. Pořádá rekvalifikační kurzy, jejichž součástí jsou dva kurzy počítačové a informační gramotnosti akreditované MŠMT ČR a kurzy osobnostního rozvoje, komunikace a také ekologické a environmentální výchovy.V současné době finišuje již třetí z pěti celkově plánovaných běhů kurzů. Znamená to, že v prostorách Knihovny Kroměřížska a zejména v nově vybudované počítačové učebně prožilo zhruba tříměsíční úsek svého života 74 lidí, v době zahájení kurzu bez práce. S příkladnou docházkou absolvovali 146 výukových hodin. Všichni úspěšně absolvovali závěrečné testy a získali osvědčení. Snad nešlo o promarněný čas, prostředky a úsilí, když se v závěrečném hodnocení účastníků objevily následující formulace:

 

- stouplo mi hodně tímto kurzem sebevědomí a moc děkuji všem

- vůbec jsem nevěřil, že mě to někdo naučí

- kurzy daleko předčily mé očekávání

- přes počáteční velké obavy jsme kurzem prošli hladce a s obavami, co bude dál, jsme přešli do běžného života. Bude se nám stýskat.

 

Ve středu 6. prosince byl v sále Knihovny Kroměřížska slavnostně ukončen 3. běh kurzů, nicméně účastníci vědí, že se mohou do knihovny kdykoliv vrátit nejen s cílem půjčit si nějakou knihu, ale také za účelem pěstování nově nabytých zkušeností s internetem a elektronickou poštou a v neposlední řadě i se záměrem vyhledávat potřebné informace v různých životních situacích. Počátkem nového roku odstartuje další běh kurzů; již v těchto dnech se na něj knihovna ve spolupráci s Úřadem práce připravuje.

Sdílejte článek

Tisknout článek