Vážanské hliniště zatím zůstane dobývacím prostorem

| 25.08.2011 |

Radnice už má k dispozici reakci Obvodního báňského úřadu v Ostravě (OBÚ) na podnět, v němž navrhovala zrušení dobývacího prostoru Vážany. Podle báňských úředníků není ke zrušení dobývacího prostoru není právní důvod.

V hliništi bývalé cihelny se už sice netěží, ale probíhá zde rekultivace, která je trnem v oku občanům. Dle zákona lze dobývací prostor zrušit, jestliže dobývání skončilo, nebo bylo trvale zastaveno. A požádat o to může jen majitel pozemků. „Protože dobývání výhradního ložiska, které zahrnuje i etapu sanace a rekultivace všech pozemků dotčených těžbou, v dobývacím prostoru Vážany, probíhá a organizace Ecodump o jeho zrušení nepožádala, není ke zrušení dobývacího prostoru Vážany právní důvod," stojí ve sdělení OBÚ.

Pravomoci radnice jsou v dobývacím prostoru velmi omezené, což komplikuje jednak samotný rozhodovací proces ve věci rekultivace nechtěným materiálem OTOSAN, ale i komunikaci s veřejností. Právě z jednání s lidmi přitom požadavek na vynětí prostoru z kompetencí OBÚ vzešel. „Přestože jsme takové stanovisko očekávali, chtěli jsme využít všech dostupných možností. Byl to jeden z celé řady kroků, které mohou pomoci k dořešení letitého problému a samozřejmě musejí následovat další," poznamenala starostka Daniela Hebnarová. „Minimálně dostal pan Mesenský signál, že všichni chceme kauzu hliniště ukončit. Ve spolupráci s radnicí, občanskými sdruženími a především s občany budeme hledat další možnosti, jak tento vleklý problém řešit," reagoval předseda sdružení Vážaňák Emil Sedlařík.

Sdílejte článek

Tisknout článek