Vandalové v Kroměříži znovu lámali mladé stromky

| 02.08.2011 |

Kroměříž – Kroměřížská Vrchlického ulice se opět stala terčem neznámých vandalů. Svou sílu si v noci v úterý 2. srpna dokazovali tím, že polámali dva mladé stromky. V této ulici to přitom není první případ.

Podle Martina Posoldy, který má městskou zeleň v Kroměříži na starosti, se jednalo o poškození dvou mladých dřínů. „Původní výsadba lip je zde kompletně obnovena okrasnými hrušněmi, štědřenci, ibišky a dříny. Právě dříny byly surově zcela zlomeny v půli kmene. Dřevo dřínu je přitom poměrně pevné, musel to být tedy po stránce fyzické slušný výkon. To je však bohužel jediné pozitivum, které se dá tomuto činu přičíst," poznamenal Martin Posolda. Podle něj tyto stromky v loňském roce dobrovolně vysazovali žáci 6. tříd Základní školy Slovan. „Co si teď pomyslí, až tudy v září zamíří ke škole. A v této ulici to přitom není první případ. Již v předchozích letech tu došlo k poškozování kotvení, vyvracení či nalomení stromků i k opakovanému nevhodnému hlavovému řezu hrušní v obavě před zastíněním zahrady," neskrývá rozhořčení Posolda. Případem se už zabývá policie, která společně s radnicí vyzývá případné svědky, aby poskytnuli jakékoliv informace, které by mohly vést k dopadení pachatele.

Podobný případ bezohlednosti už radnice řešila i letos v květnu, kdy někdo pokácel za kotelnou na sídlišti Zachar čtyři stromy. Tehdy pachatel stromy promyšleně uřezal pilkou v půli kmene. Podobné činy vybízejí i k obecnému zamyšlení nad stavem zeleně ve městě. Některé staré stromy již bývají hrozbou pro bezpečný pohyb v ulicích a radnice připravuje projekt na jejich postupnou obnovu. Mnozí lidé však kácení potenciálně nebezpečných či oslabených stromů, byť na první pohled vypadají zdravě, odmítají a to i navzdory takovým případům, jakým byl nedávný pád stromu ve Zlíně, který usmrtil kolemjdoucí školáky. A ani Kroměříži se bohužel podobné události nevyhýbají, jen zatím naštěstí neskončily tragédií. „Vzpomeňme například červnovou nehodu u rybníka Šlajza, kdy spadl vzrostlý strom na místo, kde právě seděl rybář. Jen díky jeho okamžité pohotovosti strom spadl jen na jeho židličku a ne na něj. A i tento strom před pádem vypadal na první pohled naprosto zdravě. Další stromy padaly i při červencových vichřicích," popsala nedávné události starostka města Daniela Hebnarová. Problém je v tom, že když už musí starší strom kvůli bezpečnosti uvolnit své místo náhradní výsadbě, stanou se mladé stromky terčem vandalského útoku. „Jsme vůbec schopni za těchto okolností dochovat stromy do dospělosti, kdy jejich prospěch z hlediska životního prostředí města i efekt estetický teprve nabývají potřebných kvalit?" táže se Martin Posolda.

Sdílejte článek

Tisknout článek