V Kroměříži se udělovaly ceny MOSTY za rok 2010

| 18.03.2011 |

Kroměříž - Za záchranu života dívky a jejího psa z hořícího domu, za rozvoj dopravní mobility handicapovaných, zmapování přístupnosti hor pro vozíčkáře a za dlouholeté aktivity pro neslyšící ocenila ve čtvrtek 17. března v Kroměříži cenou Mosty 2010 Národní rada osob se zdravotním postižením. Ceny se udělují již osmým rokem za dlouhodobou, cílenou a systémovou podporu osoby se zdravotním postižením a jejich postavení ve společnosti. Do letošního ročníku bylo nominováno 54 projektů a osobností. Slavnostní předávání cen podpořila převzetím záštity i osobní účastí manželka prezidenta České republiky Livia Klausová, která předala i jednu z cen.

 

Cenu pro instituce veřejné správy, kde odborná porota vybírala ze sedmi návrhů, získala Krajská knihovna Karlovy Vary. Porota ohodnotila veřejné aktivity oddělení pro handicapované zpřístupněné neslyšícím osobám a speciální vzdělávací aktivity v českém znakovém jazyce. "Máme obrovskou radost. Naše knihovna se už šest let věnuje neslyšícím - tlumočí, pořádá speciální kurzy," řekla ředitelka knihovny Eva Žáková.

 

Na Cenu pro nestátní neziskové subjekty bylo nominováno 22 návrhů, získala ji Škoda Auto. Porota ocenila komplexní projekt Škoda Auto Handy, který se věnuje rozvoji dopravní mobility osob se zdravotním postižením v Česku. "Poradenská centra, kterých je po celém Česku již osm, se zabývají poradenstvím osobám se zdravotním postižením a nabízí jim komplexní řešení k oblasti mobility," přiblížil ředitel vnějších vztahů Škoda Auto Radek Špicar.

 

Osobností hnutí se zdravotním postižením se stal Jiří Jiroudek za zmapování přístupnosti Jizerských a Lužických hor pro vozíčkáře a následně vydání turistických map s vyznačenými trasami pro vozíčkáře. "Dělal jsem to v podstatě pro sebe. Až kamarádi mě přivedli na myšlenku tohle vytvořit. Už vyšly čtyři takové mapy, spolupracuji i s Německem," konstatoval Jiroudek. Do této kategorie bylo nominováno 12 projektů.

 

Ze 13 návrhů na Zvláštní cenu porota vybrala Petra Boudu, který zachránil dívku a jejího psa při požáru v bezbariérovém domě v Plzni loni v lednu. Oceněný se dnešního předávání nezúčastnil. Cenu za něj převzal předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása.

 

zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Tisknout článek