V Kroměříži se budou po třiceti letech opět slavit dožínky

| 13.07.2007 |

Kroměříž – Někdejší velký svátek všech zemědělců chtějí společnými silami a v celokrajském měřítku obnovit Okresní agrární komora v Kroměříži, Agrární komora Zlínského kraje, kroměřížská radnice a krajský úřad. Po více než třiceti letech by se letos totiž měla do Kroměříže vrátit tradice dožínkových oslav. Důstojné završení letošní sklizně se uskuteční v sobotu 1. září a mělo by se stát základem nové každoročně opakované tradice.

Dožínky byly v minulosti vyvrcholením činnosti každého zemědělce. „Úroda již byla pod střechou a skončil ten největší nápor práce,“ poznamenal ředitel Okresní agrární komory v Kroměříži Milan Hebnar. Za minulého režimu ovšem dostaly oslavy zejména kvůli násilné kolektivizaci jiný, politický rozměr. I proto se po roce 1989 od dodržování zemědělských tradicí úplně upustilo a v současné době se ve Zlínském kraji nekoná jediná větší oslava tohoto. Chtěli bychom tyto tradice obnovit a myslíme si, že máme na co navazovat,“ uvedl Hebnar, podle něhož se poslední dožínky v Kroměříži konaly v roce 1974. Tehdy ale pršelo a oslava musela být přesunuta z veřejných prostranství do Domu kultury.

Program by měl veřejnosti připomenout jak některé zvyklosti původních dožínek, tak i jiné folklorní tradice regionu. „Základem by měl být krojovaný průvod městem, přivítání vzácných hostů, mezi nimiž by měl být i ministr zemědělství, chlebem a solí, předání tradičních dožínkových věnců a celá řada dalších akcí, zejména vystoupení folklorních souborů, pěveckých sborů a dechových orchestrů,“ přiblížil Josef Olišar, předseda Rady amatérské umělecké činnosti, která se podílí na sestavování programu. Při této příležitosti pořadatelé oslovili široký okruh obcí s dochovanými tradicemi, aby na dožínky vyslaly své občany v krojích. „Krojů už mnoho není a když už je lidé doma mají, tak v nich moc často nechodí. Myslíme si, že dožínkový průvod je tou správnou příležitostí, při níž mohou majitelé hanáckých, valašských a slováckých krojů prezentovat sebe, případně svou obec či město,“ poznamenal Olišar. V průběhu celého dne také bude na Velkém náměstí v Kroměříži probíhat jarmark lidových řemesel, přehlídka staré i moderní zemědělské techniky a v prostorách zdejšího zámku se uskuteční prezentace potravinářských výrobků a vinobraní.

Sdílejte článek

Tisknout článek