V Kroměříži roste počet osvětlených přechodů pro chodce

| 12.09.2006 |

Kroměříž - Noční pohyb v Kroměříži by měl být opět o něco přehlednější a hlavně bezpečnější. Kroměřížská radnice pokračuje v instalaci speciálních svítidel nad přechody pro chodce, která v noci a za snížené viditelnosti opticky zdůrazňují tato místa.  První nasvícené přechody se v Kroměříži zkušebně objevily už v loňském roce. Poté, co se velmi osvědčily, se letos radnice rozhodla postupně nasvítit všechny přechody na hlavním tahu ve městě. V příštím roce pak dojde k montáži světel i na dalších důležitých místech.
Podle místostarostky Olgy Sehnalové se první zkušební osvětlené přechody v ulicích města objevily v loňském roce na Milíčově náměstí a před  Domem kultury. „Oba se velmi osvědčily. Rada města Kroměříže tedy se rozhodla pokračovat v započatém díle s tím, že v letošním roce postupně dojde k nasvícení všech přechodů na průtahu městem, tedy v úseku od začátku Kojetínské ulice až po most přes řeku Moravu," uvedla místostarostka. V současné době už je v provozu nebo se dokončuje instalace osvětlení u více než deseti přechodů.  Do konce roku se tento počet ještě zdvojnásobí.
Radní města také na svém posledním zasedání rozhodli, že se v realizaci dalších nasvícených přechodů bude pokračovat i v následujících letech.  „V příštím roce by se osvětlených přechodů mělo dočkat Husovo náměstí, prostory u vlakového i autobusového nádraží, křižovatka ulic Velehradská a Havlíčkova, dále náměstí Míru, významná křižovatka Kotojedské, Moravské a Obvodové ulice a některá další místa," přiblížila plány města Sehnalová s tím, že v rámci nových staveb, jako jsou například kruhové objezdy, jsou osvětlené přechody standardním vybavením.
 Instalace osvětlení u přechodů pro chodce není levnou záležitostí. Realizace jednoho přechodu přijde až na devadesát tisíc korun. Celkem se v příštím roce počítá na tyto aktivity s investicí jednoho milionu korun. Město však považuje osvětlování přechodů za výrazný počin v oblasti bezpečnosti chodců. „Je to jedna z důležitých akcích v rámci našeho projektu Bezpečná komunita, jehož cílem je snížit úrazovost ve městě.  Nehody vozidel a chodců na přechodech totiž bývají častou příčinou zranění s vážnými následky," dodala Sehnalová.