ZŠ Slovan přijala pět tříd prvňáčků, nemá ale družinu pro všechny žáky druhé třídy

| 10.07.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Základní škola Slovan přijala do první třídy školního roku 2023/2024 pět tříd, tedy celkem 134 dětí. Škola každoročně bojuje s nedostatkem míst ve školní družině, kam se nedostávají pravidelně ani žáci třetí třídy. V příštím školním roce se však nedostalo ani na některé druháky. „Rodiče jsou právem touto situací znepokojeni, proto jsme dali úkol řediteli školy, aby situaci vyřešil a družinu alespoň pro žáky druhých tříd zajistil. Rozhodně chceme, aby družina od dalšího školního roku byla i pro třetí ročník,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Ilustrační foto: Pixabay

ZŠ Slovan do příštího školního roku přijala do první třídy o více než tři desítky dětí více, než tomu bylo ve školním roce 2022/2023. Podle Jiřího Pánka, vedoucího radničního odboru školství, mládeže a tělovýchovy, je rozhodnutí o počtu přijatých žáků prvních tříd v kompetenci ředitele školy Jaroslava Němce. Podle Pánka má škola historicky stanovenou kapacitu 1200 žáků a do této kapacity tedy může děti přijímat. Letos ZŠ Slovan navštěvovalo 926 dětí.

Podle místostarosty Karla Holíka, který má školství na starost, je však potřeba vycházet z reálných prostorových možností školy. „Je zjevné, že více dětí už na ZŠ Slovan vzít nelze. Místo kapacity, která vychází snad ještě z doby před rokem 1989, by měl rozhodovat zdravý rozum,“ mínil Holík. Podle něj je přitom v ostatních kroměřížských základních školách místa dostatek. „A také podobně jako ZŠ Slovan nabízejí kvalitní výuku,“ doplnil Holík.

Ředitel ZŠ Slovan Němec na červnovém zastupitelstvu uvedl, že do družiny se v příštím školním roce nedostalo 19 žáků druhé třídy. Původně jim podle něj byla nabídnuta možnost chodit do kroužků. Někteří rodiče ale s touto možností spokojeni nejsou, neboť tyto kroužky fungují jen do 14:30. „Co bude s dětmi dál, pokud si je nestihneme do této doby vyzvednout? Ústně bylo sděleno, že nevyzvednuté děti budou odvedeny do školní družiny, kde budou čekat na rodiče. Nejde ale o oficiální informaci,“ napsala jedna z maminek v dopise zastupitelům.

Škola požádala hygieniky o možnost zřízení dalšího oddělení družiny s kapacitou 24 dětí, hygienici odsouhlasili navýšení kapacity družiny o 17 dětí. „Zbylé asi tři děti budou navštěvovat školní klub a po jeho uzavření se přesunou do družiny, kterou do 14:30 mezitím některé děti opustí. Pro příští školní rok by tak mělo být postaráno o všechny žáky první a druhé třídy, kteří se do družiny přihlásili,“ dodal Pánek.

Vedení města bude pro další školní rok usilovat o navýšení kapacity družiny v ZŠ Slovan, která je největší základní školou v Kroměříži. Podle Holíka by pro tyto účely škola mohla například využít místnosti, ve kterých probíhá dopoledne výuka prvňáčků, jako je tomu v některých dalších městem zřizovaných základních školách.

Sdílejte článek

Tisknout článek