Živnostníci i spolky budou mít od ledna 2023 povinně ze zákona datovou schránku

| 05.12.2022 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Změna v komunikaci s úřady čeká od 1. ledna 2023 živnostníky a nepodnikající právnické osoby, například spolky či společenství vlastníků jednotek. Na základě zákona jim bude automaticky zřízena datová schránka. „Týká se to všech subjektů, které mají v rejstřících zapsané IČO, ať už na základě živnostenského oprávnění, zemědělského osvědčení nebo jen jako svobodné povolání, a které nemají již datovou schránku založenou dříve,“ uvedla vedoucí odboru Obecní živnostenský úřad Dana Škrabalová.

Přihlašovací údaje přijdou podle ní každé podnikající fyzické osobě nebo statutárnímu orgánu osoby právnické dopisem se žlutým pruhem, nebo do osobní datové schránky, pokud si ji dotyčný již dříve sám zřídil. „Dříve založené datové schránky podnikajících osob budou zachovány, pouze budou převedeny do režimu ze zákona. To znamená, že si ji už nebudou moci samy zrušit,“ doplnila Škrabalová.

Úřady jsou ze zákona povinny komunikovat s držiteli datové schránky výhradně jejím prostřednictvím. Datovou schránkou budou jejím držitelům chodit informace z katastru nemovitostí, komunikace ohledně pokut, soudní rozhodnutí i výpisy z různých rejstříků. Občané budou moci datovou schránkou zasílat úřadům potřebné zprávy, sehnat si například výpis z rejstříku trestů, podat přes „datovku“ daňové přiznání nebo využít další z jejích funkcionalit.

Komunikace s úřady přes datovou schránku je zdarma. Více informací se lidé dozví na internetové stránce www.chcidatovku.cz nebo na telefonní lince 954 200 200.

Sdílejte článek

Tisknout článek