Zemřela čestná občanka města Kroměříže Sylviane Brazillier

| 27.05.2015 |

Tiskové zprávy

Se zármutkem oznamujeme, že dne 23. května 2015 v 92 letech zemřela čestná občanka města Kroměříže paní Sylviane Brazillier z francouzského partnerského města Chateaudun. Toto nejvyšší ocenění udělili zastupitelé paní Sylviane Brazillier v roce 2014 jako poctu za dlouholetý a neutuchající zájem o Kroměříž. Sylviane Brazillier byla velkou obdivovatelkou našeho města a celý svůj aktivní život věnovala rozvoji vzájemných přátelských vztahů. A to jak v časech normalizace, tak v pozdějších porevolučních letech.

Partnerství s Chateaudunem Kroměříž navázala v roce 1968, kdy se tehdejší starosta Paul Goschery obrátil na československé velvyslanectví v Paříži s prosbou o zprostředkování kontaktu s některým z českých měst.

Volba padla na Kroměříž. Paní Sylviane Brazillier tehdy stála v čele chateaudunské hospodářské komory a na rozvoji přátelství města značné zásluhy.

Od roku 1982 působila jako předsedkyně společnosti „Přátelé družby - Amis du jumelage“. Osobně se zapojila do občanského života a nabídla možnosti konkrétní pomoci. Pomáhala pořádat prázdninové výměny dětí na letních táborech na pobřeží Atlantiku a na Dolní Bečvě. Dochází k výměnám sportovců, zemědělců, pracovníků technických služeb, ve Francii koncertují Moravští madrigalisté, folklorní soubory, dechová hudba Zdounečanka, vystavují zde kroměřížští výtvarníci. V Kroměříži naopak hostuje symfonický orchestr Harmonia a mandolinový soubor Estudiantia. V roce 1989 kroměřížští občané společně s Chateaudunskými oslavují 200. výročí Velké francouzské revoluce.

V roce 1990 vznikla v Kroměříži Česko-francouzská společnost v čele s MUDr. Jiřím Pavlíkem a Chateaudun velkoryse nabídl možnost týdenních profesních stáží. A tak se na zkušenosti z prostředí zaběhnuté tržní ekonomiky s pevným legislativním rámcem mohli vydat i naši stavaři, architekti, strojaři i začínající podnikatelé. Paní Braziliier se osobně účastnila velkého semináře začínajících podnikatelů v Kroměříži, kde předávala své podnikatelské zkušenosti, a pomáhala i při zakládání kroměřížské hospodářské komory v KM.

Svůj životní příběh sepsala paní Sylviane Brazillier do Knihy pamětí, která je k dispozici v Knihovně Kroměřížska. Její zásluhy o udržení kontaktů s Kroměříží v časech dobrých i zlých vedly k tomu, že se zastupitelé rozhodli udělit jí nejvyšší uznání našeho města.

Od dnešního dne od 13. hodiny mohou zájemci podepsat ve vestibulu radnice kondolenční listy, které budou posléze zaslány rodině.

Pohřeb paní Sylviane Brazillier se uskuteční v pátek 29. května a v tento den bude na budově radnice vyvěšena černá vlajka.

Sdílejte článek

Tisknout článek