Zemědělci ze Zlínského kraje oslavili v Kroměříži dožínky

| 19.08.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy Kultura

Zemědělci ze Zlínského kraje oslavili v Kroměříži konec žní dožínkovou slavností. Návštěvníkům představili své dovednosti i pestré kroje ze všech oblastí kraje a z partnerského města Kroměříže Ružomberku. Vrcholem akce byl dožínkový průvod, jehož se zúčastnilo kolem 800 krojovaných. Jsem rád, že nám pan hejtman dal důvěru a že jsme mohli uspořádat jedenáctý ročník krajských dožínek právě u nás v Kroměříži, uvedl starosta Jaroslav Němec.

Slavnost začala pátečním jarmarkem a koncertem Tomáše Kočka & Orchestru. V sobotu oslavě dožínek příliš nepřálo počasí. Dopoledne se ještě obešlo bez deště, městem tak prošel průvod krojovaných podle plánu. Očekávalo ho zaplněné Velké náměstí, kde hospodář, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, převzal dožínkové věnce ze všech oblastí kraje – Hané, Slovácka, Valašska i Luhačovského Zálesí.

Čunek připomněl pestrost okresů Zlínského kraje a také jejich bohatství. „Pokud někomu z nás není smutno z nějaké osobní tragédie či trápení, musí uznat, že skutečně v tomto kraji je zemský ráj to na pohled. Někdy si to neuvědomujeme a nevážíme si daru, že můžeme žít v této zemi a v tomto kraji. Pokud se tak stane, bude pro nás každý den krásný,“ mínil hejtman. Místostarosta Kroměříže Pavel Motyčka ocenil, že dožínky spojují všechny regiony Zlínského kraje. „Jsem rád, že všechny soubory dorazily v pořádku a že přispěly k pěkné atmosféře slavnosti,“ řekl Motyčka.

Ministr zemědělství Marian Jurečka vyzval návštěvníky dožínek k tomu, aby podporovali zemědělce nákupem v tuzemsku vyrobených potravin. „Aby zemědělec mohl přežít v konkurenci, aby mohl plnit dobré aspekty v přístupu k přírodě, venkovu a k zaměstnanosti, potřebuje podporu od nás spotřebitelů. Ta se dělá v klíčový okamžik, když jdeme nakupovat,“ mínil Jurečka. Při dožínkách převzali ocenění výrobci, kteří letos uspěli v soutěži Regionální potravina Zlínského kraje.

Dožínek se zúčastnil i prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. „Zemědělství je základem, měli bychom zemědělce podporovat,“ dodal Jandejsek. Zemědělci mají důvod slavit, i když výnosy jsou letos po minulých letech hojnosti opět průměrné. Podle ředitele Okresní agrární komory Kroměříž Milana Hebnara byly na Kroměřížsku asi o 15 procent nižší než loni. Kroměřížsko je považováno za obilnici kraje, zemědělci zde pravidelně dosahují nejvyšších výnosů ve Zlínském kraji.

V sobotu odpoledne do programu akce, který zahrnoval jarmark, folklorní vystoupení, gastrofestival či výstavu zemědělské techniky, zasáhl déšť, který některé návštěvníky odradil. Slavnost uzavře v neděli v 10:15 děkovná mše svatá za úrodu v chrámu sv. Mořice. Dožínky se v Kroměříži konaly do roku 1974, tradice byla obnovena až v roce 2007.

Letošního ročníku krajských dožínek se účastnili i zástupci partnerských měst Kroměříže. Polskou delegaci vedla starostka města Piekary Slaskie Slawa Umińska-Duraj, francouzskou náměstkyně starosty Chateaudunu Nadége Boissiere, rumunskou radní Ramnicu Valcea Catalin Pana, skupinu ze slovenské Nitry poslanec František Hollý a delegaci z Ružomberku na Slovensku, který zastupoval i folklorní soubor Liptov, přednosta tamního úřadu Marian Šeršík.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek