Zástupci přerovského magistrátu se přijeli inspirovat do Kroměříže, prohlédli si parkovací dům

| 10.05.2022 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Delegace z Přerova vedená radním pro dopravu a koordinaci dopravních staveb Tomášem Navrátilem se přijela inspirovat do Kroměříže ohledně problematiky parkování. Zajímal je projekt parkovacího domu, který radnice dokončuje ve Velehradské ulici. „Kolegové si prošli samotný parkovací dům, který je od poloviny února ve zkušebním provozu. Ptali se na řadu věcí od nákladů až po technické detaily parkovacího domu,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Přerov se podobně jako jiná města v České republice potýká s nedostatkem parkovacích míst. Stavba parkovacího domu je jedním z uvažovaných řešení. „Chtěli jsme se podívat někam, kde parkovací dům už stojí. A Kroměříž je blízko,“ řekl přerovský radní Navrátil. Podle Pavla Galy, vedoucího odboru koncepce a strategického rozvoje přerovského magistrátu, je parkovací politika města otevřená. Největší problém s parkováním v Přerově je podle něho na sídlištích.

„Nám je některými členy opozice vyčítáno, že jsme nepostavili parkovací dům právě na sídlišti. Neberou ohledy na to, že jsme neměli na výběr. Město nemá na sídlišti vhodné pozemky na stavbu parkovacího domu a evropská dotace byla podmíněna tím, že parkovací dům musí stát ve vzdálenosti nejvíce 200 metrů od dopravního terminálu. My to plníme díky vzdálenosti od Milíčova náměstí, kde jsou zastávky příměstské i dálkové autobusové dopravy a také zastávky MHD,“ sdělil Němec. „Je sympatické, že parkovací dům vznikl,“ dodal Gala.

Projekt parkovacího domu se blíží ke konci. Stavbaři nyní pracují na jeho poslední části, na zastřešení veřejného prostranství – loubí před objektem budoucího turistického centra, které přiléhá k hromadným garážím a kde budou také stojany na kola pro cyklisty. Parkovací dům má 137 stání, z toho šest míst je vyhrazeno pro handicapované. Náklady na stavbu parkovacího domu činily včetně loubí a turistického centra bezmála 100 milionů korun. Zhruba polovinu nákladů by měly pokrýt dotace.

Motorista, který odstaví v parkovacím domě vozidlo na celý den, zaplatí 50 korun. Třicet minut parkování je zdarma, za každých dalších započatých 60 minut se platí desetikoruna. Maximální částka za parkovné v parkovacím domě za den je zmíněných 50 korun. Parkovací dům je v provozu od pondělka do neděle nonstop. Parkovné se ale platí jen mezi 6:00 a 22:00. Mimo tyto hodiny je parkování zdarma. Po zaplacení parkovného má řidič 15 minut na odjezd. Ztráta parkovacího lístku je zpoplatněna částkou 500 korun. V parkovacím domě nelze využít předplacené parkovací karty.

Pozemky na parkovací dům získala radnice při koupi budovy někdejší okresní vojenské správy. Tento objekt vedení Kroměříže momentálně přebudovává na startovací byty pro mladé lidi a na byty pro seniory, mělo by jich být několik desítek.

Sdílejte článek

Tisknout článek