Z vánočních trhů zmizí kvůli vládnímu opatření trdelníky a punče

| 15.12.2020 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Město muselo kvůli novým opatřením vlády proti šíření nákazy koronavirem upravit skladbu prodejců na vánočních trzích na Velkém náměstí. Od středy 16. prosince si zde lidé nekoupí žádné potraviny a nápoje určené k přímé konzumaci. Ze stánků tak zmizí například trdelníky, palačinky, káva nebo i oblíbené punče. „Je nám líto, že trhy budou ochuzeny o tyto pochutiny. Je to ale jediná možnost, jak akci zachovat. Žádám tímto všechny návštěvníky trhů, aby dodržovali platná opatření, nosili roušky, dbali na rozestupy. Je jen na nás všech, zda trhy budou pokračovat či zda nám je státní orgány po případné kontrole zavřou,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Všechny stánky po prodejcích zmíněných potravin prázdné nezůstanou, nahradí je prodejci řemeslných výrobků a drobných dárkových předmětů. Své zboží budou moci nadále prodávat prodejci, kteří nabízejí balené potraviny, například uzeniny nebo perníky, nebo nápoje v uzavřených lahvích, například oblíbené mošty.

Kroměříž otevřela vánoční trhy nazvané Šťastné a veselé minulý pátek. Stánky jsou otevřené denně od 14:00 do 20:00. Trhy potrvají do 22. prosince. Na náměstí bylo rozmístěno devatenáct stánků, včetně šesti nových dřevěných. Celkem se ve stáncích vystřídají téměř čtyři desítky prodejců. V nabídce jsou například zmíněné balené jídlo, cukrovinky, med, mošty, drobné dárkové předměty, keramika, šperky, dekorace, mýdla či vánoční ozdoby. Lidé si mohou také koupit nové vánoční hrnečky. Letos je ale není možné z hygienických důvodů na stáncích vracet na kauci tak, jako tomu bylo dříve.

Vizuální podobu trhů poznamenala zmíněná vládní opatření proti koronaviru. Mezi stánky je rozestup čtyři metry. V prostoru mezi nimi chybí posezení, radnice zde pouze instalovala několik sálačů tepla. Zrušen byl kompletní připravený kulturní program. Hraje pouze reprodukovaná hudba a na plátně se promítá klip s vánoční atmosférou.

Trhům dominuje světelná výzdoba, která bude na Velkém náměstí k vidění až do 6. ledna příštího roku. Město ji nechalo vyrobit na míru Kroměříži. Má tři dominantní prvky - osm metrů vysoký světelný kužel symbolizující vánoční strom, světelné nebe, které se rozprostírá mezi stromem a stánky, a slavnostně nasvícenou kašnu. Na trzích nechybí ani oblíbený slaměný betlém v životní velikosti.

Vánoční trhy se na Velké náměstí vrátily po odmlce. V uplynulých čtyřech letech totiž město pořádalo na radničním dvoře akci nazvanou Advent na radnici. Loni vánoční program připravil také Dům kultury v Kroměříži, který se letos podílí na zajištění trhů na Velkém náměstí.

Sdílejte článek

Tisknout článek