Vznik samostatného státu a svátek válečných veteránů připomenou pietní akty

| 25.09.2023 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Dvě pietní setkání s položením věnců budou v Kroměříži oslavou dvou významných svátků a událostí, které je třeba připomínat. „Vznik samostatného Československa, jehož 105. výročí si letos připomeneme, je jednou z nejvýznamnějších událostí 20. století. Tuto událost, osobnosti s ní spjaté a jejich zásluhy je třeba si stále připomínat a navazovat na jejich myšlenky i činy,“ řekl starosta Tomáš Opatrný.

Setkání s položením věnců u památníku T. G. Masaryka jako připomínka vzniku samostatného československého státu proběhne v pátek 27. října v 10 hodin na Masarykově náměstí. Zúčastní se ho členové vedení města, zástupci T.J. Sokol Kroměříž, Českého svazu bojovníků za svobodu v Kroměříži, Sdružení válečných veteránů ČR a dalších organizací. Samostatný československý stát byl vyhlášen 28. října 1918 jako jeden z nástupnických států rozpadlého Rakouska-Uherska. Tehdejší Československo zahrnovalo území Čech, Moravy, jihovýchodní části Slezska, Slovenska a Podkarpatské Rusi. Prvním československým prezidentem se stal 14. listopadu 1918 Tomáš G. Masaryk.

Další příležitostí k připomenutí významného svátku a významné historické události bude setkání a pietní akt s položením věnců k Památníku obětem první a druhé světové války na kroměřížském městském hřbitově v pátek 10. listopadu v 9 hodin. Stane se tak u příležitosti oslav Dne válečných veteránů, který se celosvětově slaví 11. listopadu. Setkání proběhne za účasti představitelů radnice a zástupců regionálních organizací Českého svazu bojovníků za svobodu a Sdružení válečných veteránů ČR. Den válečných veteránů připomíná podpis příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly v roce 1918 ukončeny na západní frontě boje 1. světové války.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek