Výtvarníci z Kroměříže a Nitry představují obě města i vzájemnou spolupráci

| 09.11.2023 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Díla členů Spolku přátel výtvarného umění Kroměřížska a výtvarníků z partnerské Nitry se představují v Domě kultury v Kroměříži v rámci výstavy s názvem Pod modrým nebem. Společná přehlídka obrazů autorů z Kroměříže a Nitry je důkazem dlouhodobé a všestranné spolupráce obou měst, která si v letošním roce připomínají 50 let od navázání partnerství. Výtvarné práce vznikly na sympóziu Pohledy umění – Reflexe v Nitře konaném v loňském roce a na Setkání Bartošovice 2023, které připravili kroměřížští výtvarníci.

Vernisáž výstavy se uskutečnila ve středu 8. listopadu. Byla jedním z bodů programu dne, který představitelé partnerské Nitry v čele s primátorem Markem Hattasem strávili v Kroměříži. „Kroměříž v letošním roce slaví několik významných výročí. Vedle často připomínaných 760 let trvání města a 25 let od zápisu jeho nejvýznamnějších památek na seznam UNESCO je to výročí 50 let od uzavření partnerství s městem Nitra. Věřím, že tak, jako spolupráce mezi našimi městy dobře fungovala doposud, bude pokračovat i nadále. A právě připomínkou této spolupráce je výstava, kterou dnes spolu se zástupci Nitry slavnostně zahajujeme a která je přehlídkou krásných děl představujících Nitru a její okolí,“ uvedl na vernisáži starosta Tomáš Opatrný.

Primátora Nitry Marka Hattase potěšilo, že z vystavovaných obrazů vystupují nitranské dominanty a pochvaloval si vřelé přijetí a přátelskou atmosféru jak při oficiálním jednání, tak na vernisáži. „Jsme tu dnes právě proto, abychom potvrdili a prodloužili partnerství našich měst. Chtěli bychom pokračovat ve spolupráci, která nás sbližuje a zároveň zavazuje. A rádi při podobných příležitostech, jako je ta dnešní, Kroměříž opět navštívíme,“ řekl Hattas.

Slavnostní zahájení výstavy se stalo zároveň příležitostí k pokřtění nástěnného kalendáře vydaného městem Kroměříží na rok 2024, který tvoří díla kroměřížských výtvarníků. Jejich Spolek přátel výtvarného umění Kroměřížska oslaví právě v příštím roce 25 let od svého založení.

Zájemci si mohou výstavu s názvem Pod modrým nebem prohlédnout ve foyer i v prvním patře Domu kultury v Kroměříži až do 5. prosince.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek