Výstava na radnici představuje antické památky v Bulharsku

| 03.09.2019 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Archeologické vykopávky, zachovalé rozsáhlé mozaiky a další cenné památky, s nimiž Bulharsko kandiduje na zapsání na seznam UNESCO – to vše představuje výstava nazvaná Biskupská bazilika a římské mozaikové dědictví Filipopole, která je k vidění ve foyer kroměřížské radnice.

Expozice zapůjčená Bulharským kulturním institutem v Praze zahrnuje na dvě desítky informačních panelů, plakátů a fotografií, které ukazují na velkolepost pozdně antických mozaik v nejvýznamnějších památkách římského umění v Plovdivu. „Projekt si klade za cíl seznámit návštěvníky s unikátním kulturním dědictvím, kterým se Bulharsko představuje světu jako země starověkých civilizací a skvělých možností pro cestovatele. Zároveň popularizuje Plovdiv – Evropské hlavní město kultury 2019, které má samo tisíciletou historii,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová.

Výstava se koná za podpory Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR a právě loňská návštěva velvyslance Bulharska v České republice Latchezara Petkova se podle vedoucího odboru kultury a cestovního ruchu Pavla Zrny stala inspirací. „Bulharský velvyslanec navštívil Kroměříž při příležitosti konání Bulharských dnů. Během oficiálního přijetí na radnici nabídl spolupráci a s ní i kontakt na Bulharský kulturní institut, který nám výstavu zapůjčil,“ popsal Zrna.

Výstava potrvá do 7. října.

Sdílejte článek

Tisknout článek