Volby v Kroměříži vyhrálo ANO 2011 před Nezávislými Jaroslava Němce

| 24.09.2022 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Komunální volby v Kroměříži vyhrálo hnutí ANO 2011 ziskem 21,93 procenta hlasů a sedmi mandátů. Druhou příčku obsadil subjekt Jaroslav Němec – Nezávislí s 14,44 procenta hlasů a čtyřmi zastupiteli. Do zastupitelstva se dostalo celkem deset politických stran a hnutí. Dalších osm subjektů má totiž v sedmadvacetičlenném sboru po dvou zastupitelích. Volební účast byla 45,76 procenta. Vyplývá to z údajů na serveru www.volby.cz.

Třetí místo ve volbách obsadila strana Právo Respekt Odbornost (8,21 procenta hlasů), čtvrté KDU-ČSL a nezávislí (7,31 procenta) a páté Zdravé Kroměřížsko (7,16 procenta). Na dalších místech skončily Svoboda a přímá demokracie (SPD) (7,05 procenta), ČSSD a nezávislé osobnosti (6,37 procenta), ODS (6,19 procenta), Česká pirátská strana (6,17 procenta) a OK občané Kroměříže (5,99 procenta). Všechny tyto subjekty získaly po dvou mandátech.

Zbylé čtyři strany a hnutí nepřekročily pětiprocentní hranici nutnou pro zisk křesla zastupitele. Kompletní výsledky jsou na webu https://www.volby.cz/pls/kv2022/kv1111?xjazyk=CZ&xid=1&xdz=2&xnumnuts=7201&xobec=588296&xstat=0&xvyber=0.

Své posty v zastupitelstvu obhájilo 16 lidí: ANO 2011: Tomáš Opatrný, Karel Gern a Jarmila Slováková; Jaroslav Němec – Nezávislí: Jaroslav Němec, Jana Janoušková, Petra Fečková a Tomáš Třasoň; KDU-ČSL a nezávislí: Pavel Motyčka a Blanka Šimůnková; Zdravé Kroměřížsko: Richard Kreml; ČSSD a nezávislé osobnosti: Karel Holík a Olga Sehnalová; ODS: Daniela Hebnarová; Česká pirátská strana: Vratislav Krejčíř a Petr Stoklasa; OK občané Kroměříže: Jiří Kašík.

Jedenáct zastupitelů je tak nových: ANO 2011: Radek Vondráček, Vladimíra Vondráčková, Martin Bsonek a Jan Pšeja; Právo Respekt Odbornost: Josef Palíšek a Jiří Krejčíř; Zdravé Kroměřížsko: Šárka Kašpárková; Svoboda a přímá demokracie (SPD): Sabina Foltýnová a Marek Andrýsek; ODS: Jan Hebnar; OK občané Kroměříže: Josef Havela.

Komunální volby v roce 2018 v Kroměříži vyhráli Nezávislí ziskem šesti mandátů. Druhou příčku obsadilo ANO 2011 s pěti mandáty a na třetím místě skončilo Zdravé Kroměřížsko ziskem čtyř zastupitelů. Do zastupitelstva se dostali i kandidáti KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislých (tři mandáty), ODS (tři mandáty), České pirátské strany (dva zastupitelé), ČSSD (dva zastupitelé) a KSČM (dva zastupitelé). Volební účast byla 43,44 procenta.

Sdílejte článek

Tisknout článek