Volby v Kroměříži vyhráli Nezávislí před ANO 2011 a Zdravým Kroměřížskem

| 07.10.2018 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Komunální volby v Kroměříži vyhráli Nezávislí ziskem 19,66 procenta hlasů a šesti mandátů v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu. Druhou příčku obsadilo ANO 2011 s 16,52 procenta a pěti mandáty a na třetím místě skončilo Zdravé Kroměřížsko ziskem 12,12 procenta hlasů a čtyř zastupitelů. Volební účast byla 43,44 procenta.

Do zastupitelstva se dostali i kandidáti KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislých (11,72 procenta a tři mandáty), ODS 8,95 procenta a tři mandáty), České pirátské strany (7,48 procenta a dva zastupitelé), ČSSD (6,12 procenta a dva zastupitelé) a KSČM (6,10 procenta a dva zastupitelé). Zbylé strany a hnutí získaly méně než pět procent hlasů a do zastupitelstva se tak nedostaly.

Kompletní výsledky voleb jsou na webu: https://www.volby.cz/pls/kv2018/kv1111?xjazyk=CZ&xid=1&xdz=2&xnumnuts=7201&xobec=588296&xstat=0&xvyber=0

Své posty v zastupitelstvu obhájilo 12 lidí (Nezávislí: Jaroslav Němec, Petra Fečková, Tomáš Třasoň, ANO: Tomáš Opatrný, Zdravé Kroměřížsko: Richard Kreml, KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí: Pavel Motyčka, Jiří Kašík, Blanka Šimůnková, ODS: Daniela Hebnarová, ČSSD: Olga Sehnalová, Karel Holík, KSČM: Jaroslav Adamík).

Patnáct zastupitelů je tak nových (Nezávislí: Jana Janoušková, Jaroslav Novák, Petr Komínek, ANO: Jan Hašek, Karel Gern, Dalibor Mráz, Jarmila Slováková, Zdravé Kroměřížsko: Miloš Kucián, Yvonna Smělíková, Vít Peštuka, ODS: Lumír Francek, Karel Chvátal, Česká pirátská strana: Vratislav Krejčíř, Petr Stoklasa, KSČM: Michal Kostka).

Minulé komunální volby v Kroměříži v roce 2014 vyhrálo ANO se sedmi mandáty před ODS s pěti křesly. KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí měli čtyři zastupitele, čtyři křesla získala i ČSSD. Komunisté obsadili tři mandáty, Zdravé Kroměřížsko a Volba pro Kroměříž měli po dvou zastupitelích. Koalici utvořilo hnutí ANO, koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislých, ČSSD a Zdravé Kroměřížsko. Starosta Jaroslav Němec ale v dubnu hnutí ANO opustil a letos vedl do voleb hnutí Nezávislí.

Sdílejte článek

Tisknout článek