Vlaky na trati Kojetín – Valašské Meziříčí budou nadále zastavovat v Postoupkách

| 16.08.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Obyvatelé místních částí Kroměříže Postoupky a Hradisko budou moci nadále využívat vlakové spoje na trati Kojetín – Valašské Meziříčí tak, jak jsou zvyklí. Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje (KOVED) plánoval nový koncept trati, ve kterém by od 9. prosince 2023 část spojů zastávkou Postoupky jen projížděla. „To pro nás nebylo přijatelné, a tak jsem se vydal s kolegou radním Jiřím Kašíkem na krajský úřad situaci řešit. Kraj vyslyšel naše argumenty a podnětu osadního výboru vyhověl. Občané tak o spoje v novém jízdním řádu nepřijdou,“ ujistil místostarosta Karel Holík.

Podle Aleše Strážnického, který je předsedou osadního výboru Postoupky, původní návrh KOVED nezohlednil to, že spoje používají žáci k dopravě do školských zařízení a také dospělí k cestám do zaměstnání v Kojetíně a dále. Vlaky by podle něj šlo těžko nahradit autobusovou dopravou, která by jen stěží zajížděla na území jiného okresu, potažmo Olomouckého kraje. Autobusovou dopravu jako možnou náhradu za vlaky, které by v Postoupkách nezastavovaly, zmiňoval KOVED. Od těchto změn však po jednání ustoupil.

Podle Martina Nováka, vedoucího oddělení veřejné dopravy Krajského úřadu Zlínského kraje, se kraj při přípravě nového konceptu trati Kojetín – Valašské Meziříčí potýkal s řadou technologických nástrah. Cílem změn mělo být podle něj zpřehlednění nabídky spojů na lince S4 Kojetín – Rožnov pod Radhoštěm a zavedení spěšných vlaků Sp2 Zlín – Kojetín. Podle Nováka průjezd zastávkami Postoupky a Bezměrov vyplynul z potřeby vést vlaky S4 a Sp2 v co nejtěsnějším sledu za sebou s ohledem na doby vjezdů a odjezdů vlaků v Kojetíně.

„V Kojetíně se měly soupravy vlaků obou linek spojit a jet zpět na Kroměříž již se zastavením v Postoupkách a Bezměrově. Jako náhradu za nezastavující vlaky jsme uvažovali o zavedení autobusových spojů v daných časech,“ popsal Novák v dopise zaslaném starostovi Kroměříže Tomáši Opatrnému s tím, že Zlínský kraj nakonec od zavedení vlaků Sp2 pro jízdní řád 2023/2024 ustoupil. „Zastávky Postoupky a Bezměrov budou nadále obsluhovány vlaky S4,“ dodal Novák.

Sdílejte článek

Tisknout článek