Velvyslankyni Izraele zajímaly v Kroměříži památky, ale i to, jak zde lidé žijí

| 25.07.2022 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížskou radnici dnes navštívila velvyslankyně Státu Izrael v České republice Její Excelence Anna Azari. Přijala pozvání na akci Židé v Kroměříži, kterou si radnice připomíná židovskou historii města. Před 80 lety byla nacisty vypálena kroměřížská Nová synagoga, jejíž model město dnes odhalilo poblíž místa, kde kdysi synagoga stála.

Zleva stojí místostarosta Vratislav Krejčíř, velvyslankyně Státu Izrael v České republice Její Excelence Anna Azari, místostarostka Daniela Hebnarová a vedoucí odboru Útvar tajemníka Petra Svačinová.

„Ráda bych vám poděkovala za to, že jste přijala pozvání na návštěvu Kroměříže v den, kdy si připomínáme část své historie. Je to pro nás velmi významné, neboť každý národ, město i člověk by měli mít svou historii v úctě,“ uvedla Hebnarová, která velvyslankyni na radnici přivítala spolu s místostarostou Vratislavem Krejčířem.

Azari ocenila nápad propojit kroměřížskou připomínku židovské historie s Festivalem židovské kultury, který v nedalekém Holešově začíná v úterý 26. července a potrvá až do soboty 30. července. „To, že obě akce na sebe navazují, je velmi chytré,“ poznamenala velvyslankyně.

Návštěvu Kroměříže vnímala i jako příležitost dozvědět se více informací o Moravě. „Většinu dojmů z České republiky mám totiž zatím pouze z české části země,“ uvedla žena, která se velvyslankyní v České republice stala loni. Už dříve zastupovala Izrael jako velvyslankyně v Polsku, Rusku, na Ukrajině i v Moldávii.

Azari se nezajímala pouze o minulost Kroměříže. „Přijela jsme nejen za památkami, ale také bych ráda porozuměla tomu, jak zde lidé žijí, pracují a jaké mají problémy,“ uvedla. Zástupců vedení města se tak ptala například na pracovní příležitosti v Kroměříži, na to, jaké ve městě žijí národnostní menšiny, nebo například i na politické složení radniční koalice.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek