Vedení města zvažuje, že lokalitu Račín využije na bydlení pro seniory s demencí

| 14.04.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

V někdejší problémové lokalitě Račín v části Dolní Zahrady by mohli bydlet senioři. Radní již schválili vyhlášení veřejné zakázky na zhotovení projektové dokumentace domova se zvláštním režimem. Bude se jednat o sociální službu pro seniory s demencí, kteří potřebují nepřetržitou péči. „Zajištění důstojného bydlení pro seniory patří k prioritám vedení města. Lokalita Račín se pro tyto účely jeví jako vhodná. Na stavbu domova bude navíc možné čerpat dotace od státu a ze Zlínského kraje,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka.

Město podle něho reaguje na demografický vývoj. „Trend je jasný, populace stárne a lidí, kteří potřebují tyto služby, přibývá,“ řekl Motyčka. Minulé vedení města plánovalo, že lokalitu rozdělí na stavební pozemky, které poté prodá. „Nám se tento záměr nezdá smysluplný i proto, že nové byty vznikají v městském domě v Havlíčkově ulici a také je staví či plánují soukromí investoři. Město má povinnost postarat se o starší občany, proto se vracíme k původní myšlence z předminulého volebního období, kdy jsem navrhoval, aby lokalita Račín byla využita právě pro bydlení seniorů,“ dodal Motyčka.

Náklady na stavbu domova se odhadem pohybují kolem sta milionů korun. Samotná stavba by mohla začít na konci příštího roku či v roce 2025. Momentálně se počítá s tím, že by v domově mohlo bydlet 24 seniorů.

V lokalitě Račín stály dříve letité přízemní domy, ve kterých bydleli většinou nepřizpůsobiví občané. Okolí obtěžovali hlukem, hromaděním odpadků, ničením veřejného i soukromého majetku a v některých případech i agresivitou vůči svým sousedům. Soužití mezi starousedlíky a obyvateli sociálních bytů mělo k ideálu daleko.

V lokalitě žily desítky lidí, většina navíc nelegálně či bez placení nájmu. Radnice k uvolnění nemovitostí použila hned několik nástrojů. Platící nájemníky, jednalo se asi jen o tři rodiny, přestěhovala jinam. Neplatiče město řešilo soudně, včetně vyklizení bytu s pomocí exekutora.

Demolice objektů na Račíně začala v roce 2018, kdy šly k zemi dva obytné domy a jedna technická budova. O rok později odborná firma odstranila dvě hospodářské budovy, které dříve bývaly nelegálně obývány. Neplatiči do těchto objektů natahovali elektřinu kabely z obytných budov, což neodpovídalo bezpečnostním normám. V závěrečné etapě v roce 2021 dělníci zdemolovali poslední tři obytné domy.

Sdílejte článek

Tisknout článek