Ve vestibulu radnice je výstava věnovaná 70 letům kroměřížského okresního archivu

| 16.06.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy Kultura

Ve vestibulu kroměřížské radnice byla otevřena výstava věnovaná výročí 70 let státního okresního archivu. „Má ukázat, co všechno archiv obnáší, co všechno v něm člověk může najít a co u nás badatelé často hledávají,“ uvedla ředitelka archivu Jitka Zezulová. Archiv doprovází člověka od počátků existence úřadů a státu. Archivy měst a obcí bývalého okresu Kroměříž jsou mnohem starší, ale současný kroměřížský okresní archiv vznikl 16. června 1947.

„Archiv se týká opravdu každého člověka. Stopa každého z nás je v archivu, ať už v papírové nebo dnes již spíše v digitální podobě, zaznamenána na další stovky let. Budu rád, když se občané seznámí s prací kroměřížského archivu, o kterém dosud třeba mnoho informací neměli,“ poznamenal starosta Jaroslav Němec.

Výstava občany Kroměříže i turisty seznámí s historií archivu, představí jim restaurátorskou dílnu na úpravu archiválií, ukáže věrné kopie cenných historických listin i knihy zápisů z městských a obecních úřadů, například vyhlášku kroměřížského starosty z roku 1900, ve které vyzýval k volební účasti. K vidění jsou i dokumenty ze škol, maturitní protokoly nebo kniha cti s nejlepšími žáky školy z Rataj od roku 1845. „Jedná se o věci, které se obvykle moc neukazují,“ dodala Zezulová.

Okresní archiv sídlil od roku 1960 v holešovském zámku, který byl ale v roce 1992 vrácen v restituci. Od roku 1997 archiv sídlí v nově postavené budově ve Velehradské ulici v Kroměříži. Archiv stále své fondy doplňuje. „Máme momentálně asi 3,5 kilometru archiválií a kolem 8000 knížek v odborné knihovně,“ přiblížila Zezulová. Archiv kromě toho, že je otevřený badatelům, pořádá řadu akcí pro veřejnost, například různé přednášky či školení. Výstava bude na radnici k vidění až do 1. srpna.

Sdílejte článek

Tisknout článek