V Moravské ulici upozorňují na chodce na přechodu světelné efekty

| 29.09.2021 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice nechala instalovat na přechod pro chodce v ulici Moravská technologii, která pomocí zemních LED návěstidel upozorní řidiče na to, že silnici přechází člověk. „Jedná se o pilotní projekt, první přechod, který je ve městě touto technologií vybaven. Snažíme se tak ochránit nejzranitelnější účastníky dopravy, chodce, hlavně starší občany a děti. Kromě zvýšení bezpečnosti je cílem i zklidnění dopravy v problematických místech,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Systém funguje 24 hodin denně. LED návěstidla jsou zabudovaná do silnice. „Přechod zvýrazňují bílým světlem tak, že ho řidič zaregistruje v zorném poli několik desítek až stovek metrů předem. Pokud na přechod vstoupí chodec, LED návěstidla změní barvu na červenou a začnou svítit přerušovaně. Řidič je tak včas a účinně informován o vlastní existenci přechodu pro chodce za všech klimatických podmínek a současně o aktuálním výskytu chodce a riziku potenciálního střetu s chodcem,“ doplnil místostarosta Karel Holík.

Město vybralo deset přechodů pro chodce, kde se v minulosti staly dopravní nehody nebo kde se pohybuje velké množství chodců a vozidel a mohly by se zde kolizní situace objevit. „I proto se světla v silnici jako první objevila v Moravské ulici na přechodu, který je i díky blízké základní škole velmi frekventovaný. Pokud se zde technologie osvědčí, postupně bude instalována i na dalších místech,“ uzavřel starosta Němec.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek