V Kroměříži se předvedli nejlepší mladí recitátoři a zpěváci z regionu

| 21.03.2023 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Mladí recitátoři a zpěváci v průběhu února a března poměřili své schopnosti v oblastních kolech soutěžních přehlídek v recitaci a přednesu či zpěvu lidových písní. Na pódiích Základní umělecké školy Kroměříž a Domu kultury v Kroměříži se uskutečnily soutěže Wolkrův Prostějov, O hanáckyho kohóta a Svátek poezie. První dubnová sobota pak bude v Domě kultury patřit oblastní přehlídce dětských folklorních souborů Roztančená scéna 2023. „Chtěl bych ocenit výkony nejen soutěžících, ale také práci těch, kteří je do soutěží připravovali, pedagogů v mateřských, základních a středních školách, uměleckých školách či vedoucích zájmových kroužků,“ zdůraznil místostarosta Pavel Motyčka.

Na konci února se v sále Základní umělecké školy Kroměříž uskutečnilo oblastní kolo přehlídky Wolkrův Prostějov určené pro studenty, mládež i dospělé. Posláním přehlídky je podpořit zájem pedagogů, studentů a širší veřejnosti o literaturu a její tvůrčí interpretaci. Osm nejlepších bude Kroměříž reprezentovat v krajském kole, která se bude konat 11. dubna v Uherském Hradišti. V kategorii od ukončené 9. třídy do 18 let Veronika Motyčková, Šárka Janečková, Kateřina Martincová a Daniel Dohnal, v kategorii od 18 do 21 let Kristýna Jiříčková, Martin Ligač, Dorota Jakubíková a Adéla Zmrzlíková.

Více než 30 nadějných zpěváčků se zapojilo do přehlídky v sólovém zpěvu lidových písní O hanáckyho kohóta. Jubilejní 30. ročník této soutěže proběhl 2. března v prostorách Klubu Starý pivovar, kam dorazilo 34 přihlášených dětí, nejmladšímu z nich bylo 5 let. „Porota do krajského kola, které se uskuteční 16. dubna v Prostějově, vyslala devět nejlepších sólistů: Barboru Nevřalovou, Aleše Jakubíčka a Izabelu Dohnalovou z 1. ZŠ Holešov, Michaelu Klusovou a Anežku Trpišovskou, které reprezentovaly ZUŠ Kroměříž, Petru Buřinskou a Ellu Matýškovou ze ZŠ Zachar a Terezu Spěváčkovou za ZŠ Slovan,“ uvedl vedoucí soutěže Jiří Jablunka z VOŠPS a SPgŠ Kroměříž, která se podílela na organizaci přehlídky. Doplnil, že kroměřížská veřejnost uslyší dvě ze sólistek s cimbálovou muzikou také na květnovém Hanáckém dnu. 

Oblastní kolo soutěže dětských recitátorů Svátek poezie se konalo v Domě kultury v Kroměříži 16. března. „Recitace je úžasná věc, je to určitý způsob dorozumívání. Recitující svým projevem sděluje, co v obsahu básně objevil a jak na něj básnička působí. A každý, kdo tu vystoupil, je vlastně vítězem, protože si to hezké z poezie nenechává pro sebe, ale dává to druhým,“ řekl místostarosta Motyčka při zahajování soutěže. Z klání, kde je kladen důraz na přirozenost dětského projevu, uměleckou hodnotu textu, interpretační úroveň a kulturu projevu, postoupilo osm recitátorů, kteří se ve čtyřech kategoriích umístili na prvním a druhém místě, do krajského kola: Anastázie Gilíková a Eliška Tesařová ze ZŠ církevní, Hana Grézlová a Kristián Haloda ze ZŠ Zámoraví, Leszek Przepiórka Čevela ze ZŠ Zachar, Julia Okoličániová ze ZŠ TGM Bystřice pod Hostýnem, Viktorie Adriana Zicháčková ze ZŠ Bratrství Čechů a Slováků a Terezie Žvaková zastupující ZUŠ Kroměříž. V nulté nepostupové kategorii nejmenších dětí se na stupních vítězů umístili: Mariana Konečná z 1. ZŠ Holešov, Anežka Vymazalová, ze ZŠ a MŠ Slavkov pod Hostýnem a Ema Vyorálková ze ZŠ Zachar. Oblastního kola Svátku poezie se letos zúčastnilo více než sto dětí.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek