V Kroměříži se loni narodilo nejvíce Terezek, Honzíků a Vojtěchů

| 11.01.2018 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Matrika kroměřížské radnice loni evidovala 661 dětí narozených v porodnici v Kroměříži a jedno další dítě narozené doma. Do rodných listů pracovnice nejčastěji, třináctkrát, zapisovaly jména Tereza, Jan a Vojtěch. Počet obyvatel Kroměříže se ale loni snížil. Podle údajů oddělení správních agend ve městě ke konci loňského roku žilo 28.987 lidí, meziročně o 115 obyvatel méně.

V Kroměříži loni na konci roku bydlelo 13.749 mužů a 15.238 žen. V uplynulém roce se narodilo 262 „kroměřížských dětí“ a naopak 350 obyvatel města zemřelo. Celkem matrikářky kromě rodných listů zmíněných 662 novorozenců vystavovaly ve svém obvodě ještě 688 duplikátů rodných listů lidem, kteří originál většinou ztratili. Zemřelých v Kroměříži a okolních obcích bylo loni téměř 1000. Matrika navíc vydávala ještě 236 duplikátů úmrtních listů.

Co se týče jmen novorozenců, u děvčat kromě Terezy bodovala Viktorie (dvanáctkrát), Eliška a Adéla (po deseti) a Anna, Veronika a Sofie (po devíti). Mezi chlapci po Janovi a Vojtěchovi rodiče nejčastěji dávali jména Adam a Dominik (dvanáctkrát) a Šimon, Martin, Matyáš, Jakub a Ondřej (po jedenácti). „Většina rodičů preferuje česká jména, někteří Češi ale mají o jménu pro svého potomka jiné představy. Podle svých zvyklostí volí jméno cizinci,“ uvedla matrikářka Jarmila Resutíková.

Mezi méně obvyklá jména, která loni matrikářky zapisovaly do rodných listů, tak patří například Emir, Leticie, Paloma, Bruno, Rafael, Anthony či Jasmína. Objevovala se i spojení křestních jmen, jako jsou například Ondřej Severin, Medard Bedřich, Jakub Lennart, Tylor Milan, Lilly Anna, Charlie Johan, Claire Ellen, Minas Nikolas nebo Zora Klementina.

Svatebních obřadů se v matričním obvodu kroměřížské radnice v minulém roce konalo 227, z toho 209 svateb bylo v Kroměříži. „Mimo radnici se jich konalo 90. Snoubenci volili zámek, Podzámeckou i Květnou zahradu, terasu hotelu U Zlatého kohouta, penzion Octárna či fotbalový stadion,“ poznamenala Resutíková. Dvanáct svateb se konalo v Kostelanech, tři ve Věžkách a po jedné v Bezměrově, Lubné a Zlobicích. Pětadvacet obřadů bylo církevních a 18 s cizincem.

Duplikátů oddacích listů se vydávalo 90. Matrika navíc sepisovala celkem 214 zápisů o určení otcovství. Pořizují se tehdy, kdy rodiče dítěte nejsou sezdaní a tímto společným prohlášením určují otcovství svého dítěte.

Sdílejte článek

Tisknout článek