V Albertově a Spáčilově ulici upozorňují na chodce na přechodu světelné efekty

| 14.08.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice nechala o víkendu instalovat v Albertově a ve Spáčilově ulici další dva přechody, které pomocí zemních LED návěstidel upozorní řidiče na to, že silnici přechází člověk. „V Albertově ulici je touto technologií vybaven přechod před základní školou a ve Spáčilově ulici zase frekventovaný přechod, přes který přecházejí lidé ve směru od lávky přes řeku Moravu, včetně občanů bydlících v blízkém domově pro seniory,“ popsal místostarosta Karel Holík.

Instalaci světelné technologie do přechodů v ulicích Albertova a Spáčilova měla na starost příspěvková organizace města Kroměřížské technické služby (KTS). Podle ředitele KTS Mariana Vítka bude v tomto týdnu nová technologie ve zkušebním provozu. „Musí se správně nastavit a doladit systém tak, aby správně fungoval. Občanům se za komplikace omlouváme,“ dodal Vítek.

Systém funguje 24 hodin denně. LED návěstidla jsou zabudovaná do silnice. Přechod zvýrazňují bílým světlem tak, že ho řidič zaregistruje v zorném poli několik desítek až stovek metrů předem. Pokud na přechod vstoupí chodec, LED návěstidla změní barvu na červenou a začnou svítit přerušovaně. „Řidič je tak včas informován o tom, že se blíží k přechodu pro chodce, a to i v ranních a večerních hodinách, za deště, mlhy i při sněžení, což jsou z hlediska počasí nejrizikovější období,“ doplnil Holík.

V Kroměříži již stejnou technologií vybavený přechod pro chodce funguje, v září 2021 byl instalován v ulici Moravská. „Jedná se díky blízké základní škole o velmi frekventovaný přechod pro chodce. Jeho vybavení světelnými signály se osvědčilo a podařilo se tak předejít mnoha potenciálním kolizním situacím,“ poznamenal Holík. Dodal, že vedení města chce vybavit LED návěstidly i některé další frekventované přechody pro chodce.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek