Svatební obřad na rok 2020 je možné objednávat od listopadu

| 08.10.2019 | Jan Vondrášek

Lidé si mohou od 1. listopadu objednávat termíny svateb na příští rok. Mohou tak učinit osobně na oddělení matriky kroměřížské radnice na Velkém náměstí v prvním patře nebo telefonicky na čísle 573 321 182.

„Řada snoubenců při plánování svatby klade na její termín velký důraz. Zvažují roční období, den v týdnu, i když soboty zůstávají nejčastější, speciální datum, které pro ně má význam, nebo počítají s tím, že se bude dobře pamatovat,“ uvedla vedoucí oddělení matriky Kateřina Lučanová.

Konají-li se svatby v předem schválených termínech v obřadní síni a snoubenci mají oba trvalý pobyt v Česku, obřad je bezplatný. Za poplatek je ve výjimečných případech možné svatbu uskutečnit i v jiném termínu nebo na jiném místě, ovšem vždy po dohodě s matrikou, kde získají snoubenci všechny potřebné a podrobné informace.

Svatební termíny pro rok 2020 jsou: 11. a 25. ledna, 8. a 24. února, 14., 21. a 28. března, 4., 18. a 25. dubna, 16. a 30. května, 20. a 27. června, 11., 18. a 25. července, 1., 8. a 15. srpna, 5., 12., 19. a 26. září, 3., 17. a 31. října, 7. a 21. listopadu a také 5. a 19. prosince.

Loni bylo v Kroměříži uzavřeno 204 manželství, dalších 29 obřadů se konalo v okolních vesnicích, které spadají do správního obvodu matričního úřadu v Kroměříži. Jednadvacet svateb bylo z tohoto počtu církevních. Letos bylo zatím v Kroměříži oddáno 176 párů, dalších 11 svateb se uskutečnilo v okolních obcích.

V Kroměříži jsou manželství nejčastěji uzavírána na radnici. Dále je oblíbeným místem Kaple sv. Kříže v areálu Octárny, Arcibiskupský zámek, Podzámecká zahrada či Květná zahrada. V okolních obcích se oddává nejčastěji v Ratajích a ve Zlobicích v kostele, v Kostelanech na ranči a v Bezměrově v penzionu Bezměrovský dvůr. Církevní svatby bývají ve většině případů římskokatolické a jsou uzavírané nejčastěji v kostele Panny Marie nebo sv. Mořice v Kroměříži.