Studenti středních škol se učili, jak předcházet dopravním nehodám

| 27.11.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy Doprava

Studenti středních škol se v Kroměříži seznamovali s riziky a možnými následky dopravních nehod. Začínající řidiči podle statistik zaviní zhruba čtvrtinu vážných dopravních nehod. „Snažíme se jim poradit, jak předejít dopravním nehodám, a když už se stane, co mají dělat, aby následky byly co nejmenší,“ uvedl manažer projektu Nehodou to začíná Martin Bednář.

Podle něj mají mladí řidiči sklon k riskování a také mnozí bourají pod vlivem alkoholu nebo drog. „Roli ale hraje také nezkušenost. Je potřeba, aby na začátku své řidičské kariéry nic nepodcenili, za volantem byli pozorní, netelefonovali a věnovali se plně řízení. Měli by jezdit s klidem a trpělivostí, než získají potřebné zkušenosti a návyky,“ doplnil Bednář.

Projekt financuje Fond zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Podporuje jej i kroměřížská radnice, která poskytla prostory v kině Nadsklepí. „Vzdělávání budoucích a začínajících řidičů považuji za velmi důležité. Předcházení dopravním nehodám totiž vyjde mnohem levněji než jejich následky, které jsou bohužel v případě nehod s oběťmi na životech neodčinitelné,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Projekt je určen mládeži ve věku zhruba od patnácti do 20 let. Klade důraz na slušné chování řidičů, vlastní odpovědnost, dodržování pravidel silničního provozu, seznamování s riziky v případě jejich pochybení, riziky s užíváním návykových látek a poskytování účinné první pomoci při autonehodě. „Chceme upozornit na to, že nehodou to nemusí končit. Rozběhnou se osudy lidí, kterých se to týká. Začne něco, co v životě nechceme prožít,“ dodal Bednář.

Projekt podle něj doplňuje systém výchovy řidičů v České republice. „Besip zajišťuje dopravní výchovu dětí, která ale končí základní školou. Pak už se neděje nic a až do autoškoly člověk nedostává žádné další informace. Mezera před osmnáctým rokem věku je hrozně velká a je zásadní. Přitom je potřeba, aby mladý člověk dále získával informace o poskytování první pomoci nebo o vlivu alkoholu a drog, které jsou samozřejmě v tomto věku aktuální,“ uvedl Bednář.

Za dva roky, co projekt běží, vidělo asi hodinu a půl dlouhou prezentaci celkem 32.000 diváků z celé České republiky. Bližší informace lze získat na internetových stránkách www.nehodoutozacina.cz.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek