Stavbaři odkryli v Lennonově uličce několik staletí starou dlažbu

| 03.11.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Stavbaři odkryli při opravě Lennonovy uličky v centru města několik staletí starou dlažbu. Pokrývá zhruba dvě třetiny 47 metrů dlouhé spojnice Velkého náměstí a ulice Ztracená. „Dlažba je zřejmě původní, zůstane zachována. Na zbývající asi třetině uličky bude položena dlažba, která byla v minulosti uchována při jiných opravách v centru města,“ uvedl vedoucí radničního odboru správy majetku města a služeb Lambert Hanzal.

Dělníci začali v Lennonově uličce pracovat v polovině října. Podle Hanzala je nález původní dlažby překvapivý a změní ráz probíhající rekonstrukce uličky. Místo menších žulových dlaždic totiž zůstanou dlaždice větších rozměrů. „Díky nim zůstane zachován středověký ráz uličky,“ uvedl starosta Jaroslav Němec. Nadále se ale počítá s tím, že zmizí vyrovnávací stupně z 80. let minulého století. Ulička tak bude bezbariérová. Oprava skončí do Vánoc, přijde asi na 600.000 korun.

Lennonova ulička byla oficiálně pojmenována v roce 1993, nese jméno zpěváka slavné skupiny Beatles Johna Lennona. V současnosti je jedinou upomínkou na někdejší středověký vzhled městských čtvrtí. Pochází snad ze 13. století. Spojovala náměstí se severovýchodním opevněním, později náměstí se Ztracenou ulicí.

Stavbaři momentálně ve městě pracují i na opravě povrchů místních komunikací v ulicích Zeyerova, Alšova a Štursova. Náklady činí zhruba 4,6 milionu korun. Práce by měly být hotové do konce listopadu. Radnice dokončuje i opravu chodníku v ulici Vrobelova, která přijde na 2,3 milionu korun, i rekonstrukce chodníku v ulici Žižkova za 1,5 milionu korun.

V pondělí 6. listopadu dělníci začnou pracovat i na opravě chodníku v ulici Na Kopečku. Náklady činí 627.000 korun. „Chodník již není ve vyhovujícím stavu, jeho rekonstrukce je nezbytná,“ uvedl místostarosta Marek Šindler. Opravovat se bude úsek od ulice Malý val po ulici Chobot. Chodník bude po dobu prací uzavřen, oddělení dopravy a silničního hospodářství povolilo uzavírku až do poloviny prosince.

Kroměříž už letos dokončila opravu chodníků v ulicích Obvodová a Gorkého, které dohromady přišly asi na 2,7 milionu korun. Hotová je také vozovka v ulici Na Hrázi, její oprava městskou kasu stála necelý milion korun.

Sdílejte článek

Tisknout článek