Starostou Kroměříže byl opět zvolen Jaroslav Němec (Nezávislí)

| 01.11.2018 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Starostou Kroměříže byl dnes podruhé za sebou zvolen Jaroslav Němec, který jako lídr vedl do voleb vítězné hnutí Nezávislí (NEZ). Němec, který získal ve městě suverénně nejvíce, celkem 3308 preferenčních hlasů, obdržel 17 hlasů z celkového počtu 27 zastupitelů. Na koalici se kromě Nezávislých dohodli tři zastupitelé zvolení za Zdravé Kroměřížsko (ZK), Občanští demokraté a nezávislé osobnosti (ODS), Česká pirátská strana a Česká strana sociálně demokratická (ČSSD). V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu mají společně 16 hlasů.

„Jsem přesvědčen o tom, že koalice je silná, plná osobností s rozmanitými znalostmi a zkušenostmi, které jsou odhodlané je využít ve prospěch obyvatel města. Z jednání mám dobrý pocit, programová shoda je velká,“ uvedl starosta. V době nepřítomnosti ho bude zastupovat místostarostka Daniela Hebnarová (ODS), která byla starostkou města v letech 2010 až 2014. Dalšími místostarosty zastupitelé zvolili Víta Peštuku (zvolen za ZK), Vratislava Krejčíře (Piráti) a Karla Holíka (ČSSD). „Naší snahou je mimo jiné posílit komunikaci, a to uvnitř úřadu i směrem k veřejnosti,“ dodal Němec.

V devítičlenné radě města usednou za Nezávislé i Jana Janoušková a Tomáš Třasoň, za ODS Lumír Francek a za koaliční zastupitele zvolené za Zdravé Kroměřížsko Yvonna Smělíková. Němec, Třasoň a Holík byli členy rady i v minulém volebním období. Zastupitelé dnes zvolili i předsedu finančního výboru, kterým je Třasoň (NEZ), a také předsedu kontrolního výboru, jenž připadl zástupci opozice Tomáši Opatrnému (ANO). Kromě hnutí ANO je v opozici i KSČM, koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí a lídr Zdravého Kroměřížska Richard Kreml.

Hned po volbách se rýsovalo pokračování spolupráce Nezávislých, Zdravého Kroměřížska, KDU-ČSL a ČSSD. V zastupitelstvu by se opírala o 15 hlasů. „Spolu s Piráty by nás bylo 17. Kvůli osobním ambicím pánů Pavla Motyčky (KDU-ČSL) a Richarda Kremla (ZK), kteří se sami chtěli stát starostou, což neodpovídá jejich volebnímu výsledku, jednání ale záhy skončila. Jsem rád, že do nich vstoupila ODS a že jsme společně s dalšími partnery utvořili koalici, která se mi jeví silnější a stabilnější,“ dodal Němec.

Letošní komunální volby v Kroměříži vyhráli Nezávislí ziskem 19,66 procenta hlasů a šesti mandátů. Druhou příčku obsadilo ANO 2011 s 16,52 procenta a pěti mandáty a na třetím místě skončilo Zdravé Kroměřížsko ziskem 12,12 procenta hlasů a čtyř zastupitelů. Do zastupitelstva se dostali i kandidáti KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislých (11,72 procenta a tři mandáty), ODS (8,95 procenta a tři mandáty), České pirátské strany (7,48 procenta a dva zastupitelé), ČSSD (6,12 procenta a dva zastupitelé) a KSČM (6,10 procenta a dva zastupitelé).

Minulé komunální volby v Kroměříži v roce 2014 vyhrálo ANO se sedmi mandáty před ODS s pěti křesly. KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí měli čtyři zastupitele, čtyři křesla získala i ČSSD. Komunisté obsadili tři mandáty, Zdravé Kroměřížsko a Volba pro Kroměříž měli po dvou zastupitelích. Koalici utvořilo hnutí ANO, koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislých, ČSSD a Zdravé Kroměřížsko. Starosta Němec ale v dubnu hnutí ANO opustil a letos vedl do voleb hnutí Nezávislí.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek