Sochu sv. Jana Nepomuckého v ulici Gen. Svobody čeká restaurátorský zásah

| 09.02.2018 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Sochu sv. Jana Nepomuckého v ulici Gen. Svobody čeká letos restaurátorský zásah. Barokní socha stojí na travnaté ploše před vstupem do Květné zahrady. Pochází z roku 1730 a je zapsána v seznamu kulturních památek ČR. „Zub času se na soše bohužel neblaze projevil a restaurátorský zásah si již zaslouží,“ uvedl místostarosta Marek Šindler.

Socha i se soklem je vysoká asi 3,5 metru, samotný světec měří kolem 180 centimetrů. Socha je z pískovce, který byl v období baroka v regionu střední Moravy hojně používán. Poškodily jí vlivy počasí, přirozené stárnutí kamene, ale také biologické napadení mechy a lišejníky. „Přestože byla v minulosti restaurována, její stav je neuspokojivý,“ řekl restaurátor Tomáš Martinák.

Zásah bude spočívat v odstranění mechů a lišejníků, šetrném očištění sochy, v revizi stávajících tmelů a spárování, konsolidaci kamenného materiálu, opravě kovových prvků, zlacení i povrchu sochy. Náklady se včetně DPH pohybují kolem 100.000 korun. Město by téměř polovinu nákladů mohlo získat jako dotaci ze Zlínského kraje z Programu na podporu stavební obnovy a restaurování kulturních památek a památek místního významu KUL03-18 pro rok 2018.

Sdílejte článek

Tisknout článek