Ružomberok a Nitra se představují v rámci Dnů partnerských měst

| 10.04.2017 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy Kultura

Projekt Dny partnerských měst si klade za cíl seznámit Kroměřížany postupně s městy, která váže s Kroměříží dlouhodobé partnerství a spolupráce. Nejen geograficky nejbližšími jsou slovenská města Nitra a Ružomberok. Proto právě na tato místa padla volba při přípravě prvního ročníku projektu. V Kroměříži se během dubna představí slovenští řemeslníci, hudebníci, folklorní soubory i výtvarníci. Letošní Dny partnerských měst zahájily v pátek 7. dubna vernisáže dvou výstav.

Ve vestibulu radnice na Velkém náměstí si mohou návštěvníci prohlédnout fotografický cyklus Vlkolínec v noci, který nabízí originální pohledy na vesničku Vlkolínec (městskou část Ružomberka) zapsanou od roku 1993 na seznamu UNESCO. Autorem fotografií je Juraj Vohnout, rodák z Ružomberka, který žije a pracuje v Banské Bystrici. „Fotografie Vlkolínce vznikaly v noci, v době, kdy ve vsi nebyli návštěvníci a umožňují - i díky tomu – neopakovatelný pohled na jednotlivá místa.  Juraj Vohnout fotil bez blesku a cíleně čekal na ideální podmínky pro pořízeného každého záběru. Kvůli některým obrázkům musel přijet na Vlkolínec i pětkrát,“ popsal nesnadný vznik fotografií kurátor výstavy Marcel Koleštík. „Ještě jsem neměl příležitost osobně Vlkolínec navštívit. Fotografie jsou ale tak úžasné a ukazují kromě samotných objektů i kouzlo a atmosféru místa, že se sem rád a snad brzy pojedu podívat,“ vyjádřil své pocity starosta Kroměříže Jaroslav Němec. Výstava fotografií je případným návštěvníkům k dispozici do 18. dubna vždy v době, kdy je radnice přístupná veřejnosti.
Dalším bodem programu zahajovacího dne projektu byla prezentace Nitry. Její součástí byla vernisáž děl výtvarníků skupiny PLAY ART, kteří představili svá díla a originálním způsobem i sami sebe. V salonku Domu kultury přivítal všechny přítomné kroměřížský místostarosta Pavel Motyčka a následně vysvětlil, co je cílem Dnů partnerských měst: „Chceme, aby spolupráce s partnerskými městy probíhala i na jiné úrovni, než jen na oficiální. Rádi bychom Kroměřížanům představili naše zahraniční přátele a pozvali je na kulturní i společenské akce, které se v rámci Dnů partnerských měst konají.“ Poté návštěvníky akce pozdravil viceprimátor Nitry Ján Vančo, jenž poukázal na výborné vztahy mezi zástupci Nitry a Kroměříže, které již mnohdy přerostly v osobní přátelství, a na důkaz úzkých vazeb předal Pavlu Motyčkovi osobní dar. Výstav slovenských výtvarníků je možné navštívit v Domě kultury do konce dubna. Zástupci partnerského města pozvali Kroměřížany na do Nitry a při této příležitosti připravili víkendový zájezd s bohatým programem Nostalgická Nitra (22.-24. 9.), který bude možné zakoupit v cestovní kanceláři Frčíme.
Program Dnů partnerských měst pokračuje 22. dubna., kdy se na Hanáckém náměstí v programu Hanáckého den představí folklorní soubory Likava z Ružomberka a Vranky z Nitry a také řezbáři z Liptova. V rámci studentského majálesu pak 28. dubna vystoupí nitranská kapela Neverback.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek