Radnice přidělila prvních deset startovacích bytů v domě v Havlíčkově ulici

| 29.09.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Rada města Kroměříže schválila uzavření prvních deseti nájemních smluv na startovací byty v rekonstruovaném domě v Havlíčkově ulici. „Mám radost z toho, že byty začnou sloužit účelu, ke kterému jsme je určili. Věřím, že noví nájemníci, mladí lidé, kteří do Kroměříže dosud většinou dojížděli za prací, budou v nových domovech spokojeni,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka. Město v domě bývalé vojenské správy bude pronajímat celkem 25 bytů.

Noví nájemníci obsadí devět bytů 1+kk a jeden byt 2+kk. Volných tak zatím zůstává devět bytů 1+kk o výměře cca 33 metrů čtverečních a šest bytů 2+kk o výměře cca od 54 do 67 metrů čtverečních. „Předpokládám, že během 14 dnů budeme moci městské radě předložit ke schválení další žádosti od lidí, kteří splnili městem nastavené podmínky,“ poznamenal vedoucí radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví Radovan Klabal.

Byty v rekonstruovaném domě bývalé vojenské správy nejsou byty sociální. Žadatelé tak kromě toho, že jim musí být mezi 18 až 35 lety, musí prokázat i požadovaný limit příjmu. Jednotlivec musí mít příjem v rozmezí 0,5 až 1,2 násobku průměrné hrubé mzdy (dolní hranice odpovídá zhruba příjmu 20 tisíc korun čistého), páry musí prokázat společně příjem v rozmezí 0,7 až 1,5 násobku průměrné hrubé mzdy. Byty velikosti 2+kk jsou určeny žadatelům, kteří mají ve své péči alespoň jedno nezletilé dítě, nebo pro partnery, kde je žadatelka těhotná.

Zájemci o startovací byt si stále mohou podat žádost, a to v pracovní dny na podatelně Městského úřadu Kroměříž, datovou schránkou bg2bfur či v úřední hodiny v pondělky a středy na odboru sociálních věcí a zdravotnictví k rukám Vratislava Snídala, sociálního pracovníka na úseku bytového hospodářství, jenž má příjem žádostí na starosti a který současně poskytuje podrobnější informace (osobně v budově D úřadu v ulici 1. máje 533, telefonicky na čísle 573 321 164 nebo e-mailem na adresu vratislav.snidalmestokm.cz).

Nájemní smlouva se uzavírá na jeden rok s možností dvojnásobného prodloužení, tedy celkem nejdéle na tři roky. Výše nájemného v prvním roce užívání bytu činí 150 korun za metr čtvereční měsíčně, ve druhém roce 200 korun za metr čtvereční a ve třetím 250 korun za metr čtvereční. Podmínky pro přidělování bytů jsou na webu města na odkazu https://www.mesto-kromeriz.cz/urad/lide-a-organizace-mesta/mestsky-urad/odbor-socialnich-veci-a-zdravotnictvi/potrebuji-si-vyridit/.

Město rekonstruovanou budovu bývalé vojenské správy slavnostně otevřelo na začátku září. Celkové náklady na opravu objektu činí přes 158 milionů korun. Téměř 27 milionů korun město obdrželo jako dotaci ze Zlínského kraje, dalších asi 11 milionů korun dostane z fondů EU. V rekonstruovaném domě jsou ještě čtyři větší byty o výměře 3 + kk. Tyto byty si město ponechá pro vlastní potřeby. Jednou z možností je například možnost využít tyto bytové jednotky pro zajištění služeb, které ve městě chybějí, například je nabídnout lékařům. Kromě bytů vzniklo v nově opravené budově i moderní sídlo kroměřížské městské policie.

Sdílejte článek

Tisknout článek