Radnice dokončila restaurátorské práce na soše sv. Jana Nepomuckého

| 14.11.2018 | Jan Vondrášek

Socha sv. Jana Nepomuckého v ulici Gen. Svobody je po restaurátorském zásahu opět jako nová. Barokní socha stojí na travnaté ploše před vstupem do Květné zahrady. Pochází z roku 1730 a je zapsána v seznamu kulturních památek ČR. „Zub času se na soše bohužel neblaze projevil a restaurátorský zásah již potřebovala,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Socha i se soklem je vysoká asi 3,5 metru, samotný světec měří kolem 180 centimetrů. Socha je z pískovce, který byl v období baroka v regionu střední Moravy hojně používán. Poškodily jí vlivy počasí, přirozené stárnutí kamene, ale také biologické napadení mechy a lišejníky. „Přestože byla v minulosti restaurována, její stav byl již neuspokojivý,“ řekl restaurátor Tomáš Martinák.

Zásah spočíval v odstranění mechů a lišejníků, šetrném očištění sochy, v revizi stávajících tmelů a spárování, konsolidaci kamenného materiálu, opravě kovových prvků, zlacení i povrchu sochy. Náklady se včetně DPH pohybují kolem 100.000 korun. Město téměř polovinu nákladů získá jako dotaci od Zlínského kraje z Programu na podporu stavební obnovy a restaurování kulturních památek a památek místního významu KUL03-18.