Radnice chystá rekonstrukci nynějšího sídla městské policie na Velkém náměstí

| 14.07.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice připravuje opravu současného sídla městské policie na adrese Velké náměstí 33. Objekt bude volný poté, co se městská policie přestěhuje do rekonstruovaného domu bývalé vojenské správy v Havlíčkově ulici. „Budova je opotřebovaná, neboť léta sloužila městské policii v nepřetržitém režimu. Je potřeba opravit zejména střechu a vnitřní prostory tak, aby odpovídaly dnešním standardům. Po opravě by měla být využita pro potřeby městského úřadu,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Podle něj rekonstrukci komplikuje a prodražuje fakt, že budova je kulturní památkou. „Město proto vybíralo firmu, která má s rekonstrukcí takto významných budov zkušenosti,“ dodal Opatrný. Radní vybrali jako zhotovitele ROVELIS – Kroměříž (tvoří ho společníci Rovina stavební a ELIS-střechy), který nabídl 20,6 milionu korun. Oproti předpokládané hodnotě zakázky jde o úsporu ve výši téměř tři miliony korun.

Práce zahrnují rekonstrukci stávajícího krovu a střechy budovy, repase oken a dveří, rekonstrukci sociálního zařízení, vzduchotechniky a také rozvodů elektřiny, vody i topení, včetně úprav stávající kotelny. „Projekt zahrnuje i renovaci budoucích kanceláří pro zaměstnance Městského úřadu Kroměříž, včetně drobné úpravy dispozic podle potřeb úřadu,“ poznamenal vedoucí odboru investic Libor Pecháček. Oprava by měla být zahájena ještě letos a dokončena v příštím roce.

Dům na Velkém náměstí číslo popisné 33 byl postaven na začátku 16. století. Pro Kroměříž netypický měšťanský dům obsahuje pozdně středověké prvky. Klenby v přízemí a sklepech pak poukazují na barokní rekonstrukci. Městu dům patří nepřetržitě od roku 1764. Uprostřed domovního průčelí se dokonce nachází reliéfní městský znak, avšak s nepůvodním datováním „1600“.

Sdílejte článek

Tisknout článek