Radnice chce restaurovat morové sloupy na Velkém a Riegrově náměstí

| 15.03.2021 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Kroměříž připravuje opravu dvou významných památek v centru města. Restaurován by měl být sloup nejsvětější Trojice na Riegrově náměstí a Mariánský sloup na Velkém náměstí, na jehož vrcholu je loni nově pozlacená socha Panny Marie. „Na restaurování obou objektů jsme již vyhlásili veřejné zakázky. Jak sloup nejsvětější Trojice, tak Mariánský sloup jsou významnými dominantami centra města, které přitahují pozornost Kroměřížanů i návštěvníků našeho města. Záleží nám tedy na tom, aby byly v dobrém stavu,“ uvedl starosta města Jaroslav Němec.

Předmětem veřejné zakázky na restaurování sloupu nejsvětější Trojice na Riegrově náměstí je restaurování kamenných a kovových prvků, a to včetně obnovy zlacení. Práce by měly být hotové do konce listopadu letošního roku, předpokládaná cena je osm milionů korun bez DPH. Sloup nejsvětější Trojice je zapsaný na seznam českých kulturních památek, veškeré restaurátorské práce tedy budou konzultovány s kroměřížským pracovištěm Národního památkového ústavu. Jedná se o významnou 12 metrů vysokou sochařskou památku vrcholně barokní tvorby Jana Sturmera zhotovenou z pískovce v letech 1724 – 1726.

Mariánský sloup na Velkém náměstí projde další etapou restaurování. Vloni byla restaurována a nově pozlacena socha Panny Marie na jeho vrcholu, ve druhé etapě připravené na letošní rok dojde na restaurování soch světců a celkové architektury památky. Předpokládaná cena je 1,25 milionu korun bez DPH. Mariánský sloup byl postaven v roce 1680 po morové epidemii, která postihla město a jedná se rovněž o kulturní památku „Zdařilá oprava sochy Panny Marie s Ježíškem na Mariánském sloupu uspěla v soutěži Památka roku 2020. Toto ocenění nás samozřejmě velmi potěšilo,“ doplnila místostarostka Daniela Hebnarová.

Obě zmíněné akce zařadila komise pro regeneraci městské památkové rezervace (MPR), památky města Kroměříže a veřejná prostranství mezi akce, na něž chce město získat finanční podporu prostřednictvím dotace Ministerstva kultury ČR z Programu regenerace městské památkové rezervace (MPR) v roce 2021.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek