Radní Kroměříže a Nitry se dohodli na pokračování partnerských vztahů

| 08.11.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Rada města Kroměříže dnes společně jednala s radními slovenského partnerského města Nitra. Obě města pojí partnerství, které trvá úctyhodných pět desetiletí. „Při příležitosti 50. výročí partnerství vznikla myšlenka uzavření memoranda o další spolupráci, které by mělo být podepsáno začátkem prosince v Nitře. Cílem je prohlubování partnerských vazeb a vzájemná výměna informací,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Podle primátora Nitry Marka Hattase panují mezi oběma městy pevné historické vazby. „Jsme od sebe vzdáleni jen dvě a půl hodiny cesty autem. Umíme si navzájem vyměňovat zkušenosti, vidím v tom smysl. Například na školské úrovni spolupracujeme, aniž jsme to museli politicky posvěcovat,“ řekl Hattas. Nitra by s Kroměříží mohla podle něj spolupracovat i při čerpání evropských fondů a v řadě dalších praktických věcí. „Navzájem si rozšiřujeme obzory,“ dodal Hattas.

Oficiální družební smlouva o partnerství Kroměříže a Nitry byla podepsána 1. prosince 1972. Hned v následujícím roce 1973 odstartovala spolupráce, která přetrvává dodnes. Projevuje se aktivitami v řadě oblastí počínaje kulturou, přes oficiální i neoficiální setkání až po společné projekty. Memorandem se obě města zavazují k prohlubování vzájemných vazeb mezi občany, školami, organizacemi, spolky i podnikateli Kroměříže a Nitry.

Oboustranná spolupráce by měla vést k vzájemné výměně zkušeností v oblastech kultury, cestovního ruchu, školství, sportu a volnočasových aktivit mládeže či sociálních služeb. Memorandum zmiňuje také navazování kontaktů mezi podnikateli, poznávání tradic a kulturního bohatství obou měst a národů a budování přátelských vazeb mezi občany Kroměříže a Nitry.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek